لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۰۸

چین و فرانسه خواهان تغییر رویکرد ایران در پرونده هسته ای شدند


روز جمعه، روسای جمهور دو کشور چين و فرانسه، در اظهارنظرهای جداگانه از ايران خواستند که رويکرد خود را در قبال برنامه هسته ای تغيير دهد.

روز جمعه، روسای جمهور دو کشور چين و فرانسه، در اظهارنظرهای جداگانه از ايران خواستند که رويکرد خود را در قبال برنامه هسته ای تغيير دهد.


از تصويب قطعنامه شورای امنيت برای بازداشتن ايران از غنی سازی اورانيوم، بيش از دو هفته گذشته است و به رغم اينکه بنا به اين قطعنامه، ايران تنها ۶۰ روز فرصت دارد تا در برنامه هسته ای خود بازنگری کند، محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، پيش از پايان مهلت، اين قطعنامه را «بی اعتبار» خوانده است.


«پاسخ جدی»


به گزارش حسن فرامرز، گزارشگر رادیو فردا در پکن هو جین تائو، رییس جمهوری چین ، بعد از دیدار با علی لاریجانی، از ایران خواست تا در برابر قطعنامه تحریم شورای امنیت سازمان ملل «پاسخی جدی» ارائه کند.


بنا به این گزارش، رییس جمهوری چین گفت: «قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد بیانگر نگرانی های مشترک جامعه جهانی از برنامه های هسته ای ایران است. ما امیدواریم که ایران بتواند پاسخی جدی در جواب این قطعنامه ارائه کند. سیاست ما مشخص است. ما خواستار حفظ اصول و موازین پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای هستیم و می خواهیم تا صلح و ثبات بر خاورمیانه حاکم باشد.»


رییس جمهور چین در این دیدار ضمن ابراز امیدواری به از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات گفت: «جامعه جهانی باید به تلاش های دیپلماتیک برای از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات هسته ای در باره پرونده اتمی ایران ادامه دهد و برای رسیدن به راه حل دراز مدت و متناسب تلاش کند.»


گزارش ها حاکی است که آقای لاریجانی در این دیدار پیام کتبی رییس جمهوری ایران را تسلیم رییس جمهور چین کرد. هنوز از محتوای این پیام گزارشی مخابره نشده است.


به گزارش شین هوا، خبرگزاری رسمی چین، علی لاریجانی و تانگ جیا شوان – مشاور عالی دولت چین – روز پنج شنبه با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند که در طی آن آقای تانگ از ایران دعوت کرد تا به میز مذاکره باز گردد.


«هراس جامعه جهانی»

رييس جمهوری فرانسه نیز در جريان مراسمی به مناسبت سال نو ميلادی گفت: «ايران با ادامه برنامه غنی سازی اش و سخنان تحريک آميز و غير قابل قبول برخی از مسئولين، به بيم و هراس جهان دامن می زند.»

ژاک شيراک ادامه داد: «اکنون برعهده ايران است که با اتخاذ اقدامی قاطع، اطمينان را به جامعه جهانی بازگرداند.»

وی همچنين خواستار تعليق کليه فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم تهران شد و توقف فرآوری هسته ای را سرآغاز مذاکره بر سر پرونده اتمی عنوان کرد.

رييس جمهوری فرانسه گفت چنين اقدامی، «درهای همکاری و مشارکتی جديد را باز ميکند. مشارکتی که در خدمت ثبات، صلح، و کاميابی در سرتاسر منطقه خواهد بود.»

«همکاری با آژانس»

در همين حال، مقام های جمهوری اسلامی، واکنش های ضد و نقيضی به فشار فزاينده جامعه جهانی بر سر برنامه هسته ای خود نشان می دهند.

غلام حسين الهام، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، روز سه شنبه هفته جاری به خبر نگاران گفت در صورتی که غرب به فشارهای خود بيفزايد ايران احتمال خروج از اين پيمان را بررسی خواهد کرد.

اما دو روز بعد غلامرضا آقازاده، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، تصريح کرد که ايران به همکاری خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی IAEA ، ادامه خواهد داد.

با تصويب قطعنامه شورای امنيت عليه ايران، نمايندگان مجلس شورای اسلامی که اکثريتی محافظه کار دارد، طرحی را تصويب کردند که با تاييد شورای نگهبان، دولت را موظف کرده است که در همکاری خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی تجديد نظر کند.

پيش از اين سياستمداران و مذاکره کنندگان ايرانی، بارها گفته بودند که ايران با آژانس بين المللی انرژی هسته ای، «همکاری همه جانبه» دارد، اما نمايندگان مجلس شورای اسلامی، در واکنش به قطعنامه شورای امنيت، خواستار تجديد نظر در اين «همکاری همه جانبه» شده بودند.

اما چنانکه روز پنج شنبه، رييس سازمان انرژی اتمی ايران گفت، در حال حاضر، سياستمداران ايرانی برنامه ای برای تغيير شکل همکاری خود را آژانس ندارند.


XS
SM
MD
LG