لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۰۶

«ایران به بمب های هوشمند دست یافته است»


تصویری از رژه ارتش ایران که سال گذشته در میدان آزادی تهران برپا شد.

وزارت دفاع ايران در آخرين بيانيه درباره پيشرفت های نظامی، روز پنج شنبه اعلام کرد که موفق شده است تا «بمب های هوشمند» ۹۰۰ کيلوگرمی توليد کند.


رسانه های ايران به نقل از وزارت دفاع گزارش داده اند که اين بمب با قابليت جهت گيری هوشمند، «قاصد» نام دارد و با هواپيماهای آمريکايی اف – ۴ و اف – ۵ حمل می شود تا بر روی هدف، رها شود.


اين جت های جنگنده که در اختيار نيروهای نظامی جمهوری اسلامی ايران قرار دارد، بخشی از تجهيزات نظامی است که پيش از انقلاب ايران درسال ۵۷، توسط محمد رضا شاه پهلوی برای ارتش ايران تهيه شده بودند.


ايران اخيرا اعلام کرد که به تسليحات جديدی برای توپخانه نيز دست يافته است، اما آمريکا می گويد به رغم اينکه جمهوری اسلامی در زمينه توسعه تسليحات، گام هايی برداشته، اما بيانيه هايی که صادر می شوند، عمدتا «اغراق آميز» هستند.


ايران در طی جنگ هشت ساله با عراق در فاصله سال های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ خورشيدی، به دليل تحريم آمريکا، برنامه ساخت جنگ افزار در داخل کشور را توسعه بخشيد و از دهه ۷۰ خورشيدی، توليد برخی از تسليحات استراتژيک مانند تانک را آغاز کرد.

ايران در طی جنگ هشت ساله با عراق در فاصله سال های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ خورشيدی، به دليل تحريم آمريکا، برنامه ساخت جنگ افزار در داخل کشور را توسعه بخشيد و از دهه ۷۰ خورشيدی، توليد برخی از تسليحات استراتژيک مانند تانک را آغاز کرد.


جمهوری اسلامی ايران در حال حاضر موشک های دور برد و خمپاره انداز های قابل حمل نيز توليد می کند.


نزديک به سه هفته پيش، ايران اعلام کرد که مراحل صنعتی ساخت نخستين جت جنگنده خود را نيز آغاز کرده است. اين جت جنگنده، «آذرخش» نام گرفته است.


هدف از ساخت جت های «آذرخش»، به روز کردن تکنيکی نيروی هوايی ايران است که از سال ۱۳۵۷ خورشيدی، تغيير چندانی نکرده است، چرا که تحريم تسليحاتی آمريکا، اين امکان را از ايران سلب کرده است.


نيروی هوايی ارتش ايران، پيش از انقلاب سال ۵۷ به عنوان يکی از قويترين نيروهای هوايی خاورميانه شناخته می شد و به همين دليل، برخی کارشناسان نظامی معتقدند که ارتش جمهوری اسلامی ايران، به رغم تحريم و همچنين تلفاتی که در هشت سال جنگ با عراق متحمل شد، کماکان از توانايی هوايی قابل توجهی در منطقه برخوردار است.


ايران سال گذشته موشک های دور برد و يک اژدر بسيار قدرتمند به نام «فجر دريا» را با موفقيت آزمايش کرد.


مقام های نظامی ايران می گويند که اژدر «فجر دريا» قابليت پنهان ماندن از شکه رادارهای نظامی را دارد و در مانورهای نظامی سال گذشته ايران در خليج فارس، تعدادی از اين اژدرها اهدافی را منفجر کردند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG