لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۳۲

«در پاسخ به آزادی نظامیان، بریتانیا به ما کمک کند»


سفير ايران در لندن از از بريتانيا خواست که در پاسخ به آزادی ۱۵ نظامی اين کشور و «حسن نيت» ايران، در آزادی ۵ ايرانی بازداشت شده در اربيل و بحران هسته ای، ايران را ياری کند.

سفير ايران در لندن از از بريتانيا خواست که در پاسخ به آزادی ۱۵ نظامی اين کشور و «حسن نيت» ايران، در آزادی ۵ ايرانی بازداشت شده در اربيل و بحران هسته ای، ايران را ياری کند.


رسول موحديان، سفير ايران در بريتانيا در مصاحبه با روزنامه بريتانيايی فايننشيال تايمز، گفت: «ما نقش خود را ايفا کرديم و حسن نيت خود را نشان داديم. اکنون به دولت بريتانيا بستگی دارد که اقداماتی در مسير مثبت انجام دهد.»


نيروهای آمريکايی، پنج ايرانی را در دفتری که به جمهوری اسلامی ايران تعلق داشت در شهر اربيل در کردستان عراق، بازداشت کرده اند. تهران می گويد که اين پنج تن «ديپلمات» هستند اما واشينگتن، ايران را متهم کرده که از شبه نظاميان شورشی در عراق، حمايت می کند.


با اين حال آقای موحديان در مصاحبه با روزنامه فايننشيال تايمز تاکيد کرد که آزادی نظاميان بريتانيايی که نزديک به دو هفته در ايران بازداشت بودند، وابسته به هيچ يک از اين موضوعات نبوده است.


سفير ايران در لندن افزود: «اگر (بريتانيا) بخواهد به ما کمک کند و از نفوذ خود استفاده کند، ما از آن استقبال خواهيم کرد ... ما در کل از هر گونه حرکتی که در راستای کاهش تنش در منطقه باشد، استقبال می کنيم.»


پيش از اين برخی رسانه ها در جريان بحران روابط تهران – لندن بر سر بازداشت نظاميان بريتانيايی، گزارش داده بودند که ايران خواهان آزادی پنج شهروند خود در قبال آزادی نظاميان بريتانيايی است.


رسول موحديان گفت که بهره بردن از «ميوه» تصميم تهران برای آزادی ۱۵ بريتانيايی، يک موضوع «دو جانبه» برای ايران و قدرت های بزرگ جهان است.


وی گفت از اينکه پنج عضو دائم شورای امنيت – بريتانيا، چين، آمريکا، روسيه و فرانسه – حق ایران در غنی سازی اورانيوم برای استفاده صلح آميز از انرژی هسته ای را به رسميت بشناسند، استقبال می کند.


سفير ايران گفت: «اين مساله نخست ايران است و فکر می کنم که می تواند کمک کند تا پايه جديدی در روابط ايران و کشورهای غربی شکل بگيرد.»


کشورهای غربی اين ترديد را مطرح می کنند که ايران در چارچوب يک برنامه مخفيانه هسته ای، به دنبال ساخت سلاح هسته ای است، اما تهران وجود هر گونه برنامه مخفيانه را تکذيب کرده و می گويد که تنها برای توليد برق، در حال ساخت يک نيروگاه است و برنامه غنی سازی اورانيوم را نيز با هدف توليد سوخت برای نيروگاه هسته ای خود پيگيری می کند.


بريتانيا می گويد که برای آزادی ۱۵ نظامی خود هيچ معامله ای با ايران نکرده و هيچ تعهدی نيز نداده است.


نظاميان بريتانيايی در روز ۲۳ ماه مارس توسط نيروی دريايی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب های خليج فارس بازداشت شدند.


اختلاف اصلی در جريان بازداشت اين ۱۵ تن نيز محل بازداشت آنها است چرا که ايران می گوید نظاميان را در آب های ايران دستگير کرده، اما خود نظاميان و مقام های عالی رتبه دولت بريتانيا می گويند اين بازداشت در آب های عراق رخ داده و «غير قانونی» بوده است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG