لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۳۰

نیویورک همیشه نارنجی و سایتی که منهتن را تکان داد!


بنا به گزارش های رسيده، بيشترين تدابير دراطراف بازار بورس نيويورک، که «عصب اقتصادی مهم امريکا» توصيف می شود، برقرارگرديد.


پليس نيويورک، در واکنش به انتشار گزارشی اينترنتی مبنی بر احتمال وقوع حمله ای تروريستی به اين شهر، تدابير امنيتی خود را برای کنترل پل ها، بزرگراه ها و تونل های محله منهتن، افزايش داد.


يک سايت خبری- اطلاعاتی اسراييلی به نام «دبکا فايل» روز جمعه از احتمال استفاده تروريست ها از بمب های راديو اکتيويته در حمله ای تازه به شهر نيويورک خبر داده بود.


شهردار نيويورک، مايکل بلومبرگ درتلاشی برای آرام کردن ميليون ها نفر ازساکنان اين شهر تاکيد کرد، هشداری که ازسوی يک سايت خبری درباره احتمال وقوع عمل تروريستی درنيويورک منتشر شده، با صدها مورد ديگر از هشدارهای امنيتی که از پس از فجايع تروريستی يازدهم سپتامبر۲۰۰۱ به دست تشکيلات امنيتی واطلاعاتی امريکا درمورد احتمال وقوع عمليات تروريستی به شدت مرگبار می رسد، تفاوتی ندارد.


سخنگوی وزارت امنيت داخلی امريکا نيز اعلام کرد که نتوانسته است نسبت به درستی منابع اين هشدار، به اطمينان صد درصد برسد.


«گزارش ما موثق است»


اما گيورا شاميس، مسوول سايت خبری- اطلاعاتی «دبکا فايل» که يک روزنامه نگار قديمی اسراييلی است، به رغم ترديدی که برخی از منابع خبری موثق برای گزارش او قائل شده اند، روز شنبه درمصاحبه ای با راديو فردا در اسراييل گفت وظيفه خود می دانسته که اين هشدار را منتشر کند - حتی اگر به فلج کردن زندگی درکلان شهری مانند نيويورک منجر شود.

اين روزنامه نگار اسراييلی به راديو فردا گفت که بسياری ازخبرهای مهم سايت او درست بوده اند، «مانند اينکه از يک سال ونيم پيش از رخنه نيروهای القاعده به غزه» خبرداده بود و مقامات حکومت فلسطينی درهفته های اخير حاضر به تاييد درستی آن شده اند.


گيورا شاميس، مسوول سايت خبری- اطلاعاتی «دبکا فايل» که يک روزنامه نگار قديمی اسراييلی است، به رغم ترديدی که برخی از منابع خبری موثق برای گزارش او قائل شده اند، روز شنبه درمصاحبه ای با راديو فردا در اسراييل گفت وظيفه خود می دانسته که اين هشدار را منتشر کند - حتی اگر به فلج کردن زندگی درکلان شهری مانند نيويورک منجر شود.

گيورا شاميس افزود که منابع خبری خود را «موثق» می داند و پس ازآن که از درستی آن اطمينان حاصل کرد، با توجه به اين امر که انتشار اين خبر می تواند موجب جنجالی عظيم شود، آن را درسايت خود قرارداد.


سايت «دبکا فايل» نوشته بود، از منابع مهم و موثق خود آگاهی يافته که تروريستهای متنفر از امريکا درنظر دارند با انفجارکاميون هايی به کاربرد بمب های راديواکتيويته بپردازند.


اين سايت خبری در تکميل گزارش خود روز شنبه نوشت: «اعضای باند های وابسته به شبکه تروريستی القاعده از طريق پيام های اينترنتی که پنجشنبه نهم اوت رد و بدل کردند، دستورات لازم را برای عمل تروريستی با به کارگيری بمب های راديو اکتيويته کارگزاری شده در کاميون ها به ياران خود خبر می دادند و نيروهای اطلاعاتی وامنيتی ظاهرا توانسته اند اين پيام رسانی های اينترنتی را منحرف کنند.»


پليس نيويورک درتدابير امنيتی شبانه روز اخير خود تجهيزات متعدد کشف امواج راديو اکتيويته را به کار گرفته بود. درهشدار ديگری غير ازنيويورک از احتمال عمليات تروريستی القاعده در لوس آنجلس و ميامی سخن رفته است.


نيويورک هميشه نارنجی


انتشار اين گزارش ها در شامگاه موجب شد تا پليس نيويورک و تشکيلات امنيتی دراين شهر مهم آمريکا به حالت آماده باش شديد درآيند و بسياری از مبادی ورودی و خروجی نيويورک برای ساعاتی بسته شد.


همچنين صدها پست بازرسی در جاده ها وبزرگراه ها برقرار شد و بسياری از فعاليت های زندگی عادی کاملا مختل شد.ازسپتامبر سال ۲۰۰۱ تا کنون سطح آماده باش نيويورک از رنگ نارنجی پايين نيآمده است. درحملات تروريست های القاعده دريازدهم سپتامبر، شش سال پيش به برج های دوقلوی نيويورک ، که ماه ديگر سالگرد آن فرا می رسد، بيش از سه هزار انسان کشته شدند.

بنا به گزارش های رسيده، بيشترين تدابير دراطراف بازار بورس نيويورک، که «عصب اقتصادی مهم امريکا» توصيف می شود، برقرارگرديد.

با وجود اين، سطح مخاطرات و آماده باش رسمی نيويورک درسطح موسوم به «نارنجی» باقی ماند وبه سطح «قرمز» که خبر ازخطری کاملا جدی و قريب الوقوع می دهد، ارتقا نيافت.


ازسپتامبر سال ۲۰۰۱ تا کنون سطح آماده باش نيويورک از رنگ نارنجی پايين نيآمده است. درحملات تروريست های القاعده دريازدهم سپتامبر، شش سال پيش به برج های دوقلوی نيويورک ، که ماه ديگر سالگرد آن فرا می رسد، بيش از سه هزار انسان کشته شدند.


شبکه های تلويزيونی محلی نيويورک، روز جمعه ساعت ها به پخش برنامه های زنده خبری از نقاط مختلف ومهم شهر پرداختند و با کارشناسان و مردمی که شديدا بيمناک شده بودند، به گفت و گو پرداختند.
اما در نهايت پليس نيويورک اعلام کرد که نمی تواند درستی گزارش سايت اسراييلی را تاييد کند.


پليس نيويورک درعين حال اعلام کرد که از منابع ديگر نيز گزارشهايی دريافت داشته بود مبنی براينکه احتمال دارد عملياتی به شدت پرتلفات، در خيابان سی و چهارم نيويورک، که ساختمان عظيم و بلند امپايراستيت درآن قرار دارد، رخ دهد. امپاير استيت هنوز مرتفع ترين ساختمان نيويورک محسوب می شود.


XS
SM
MD
LG