لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۵۴

«چین مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی خواهد شد»


در مذاکرات با نخست وزير اسراییل، همتای چينی وی تأکيد کرد که راه حل درست مقابله با بلندپروازی های هسته ای و سياست های مغاير با ملاک های بين المللی جمهوری اسلامی را در دست شورای امنيت می داند و آن را بر فشارهای مستقل هر کشور ترجيح می دهد.

چين به نخست وزير اسراییل اطمينان خاطر داد که مانع از دستيابی جمهوری اسلامی ايران به جنگ افزارهسته ای خواهد شد. اين اطمينان در سفر نخست وزير اسراییل به پکن به او داده شد. اين سفر روز پنج شنبه با ديدار با ریيس جمهوری چين پايان می گيرد.

در قولی که نخست وزير چين به همتای اسراییلی خود داد و تيم ديپلمات های اسراییلی همراه اهود اولمرت، آن را «دستآوردی مهم» توصيف کرده اند، وان ژيا بائو (نخست وزير چين) تأکيد کرد: «هر چند چين حق ايران را برای مصارف مسالمت آميز از انرژی هسته ای به رسميت می شناسد، اما چين نيز هرگز امکان نخواهد داد که جمهوری اسلامی ایران به ابرقدرت هسته ای و برخوردار از توانائی نظامی اتمی مبدل شود.»

وی به نخست وزير اسراییل گفت: «چين، نگرانی های اسراییل را از خطراتی که متوجه موجوديت اين کشور شده درک می کند و نيز سياست های يهودستيزانه و اظهار نظرهایی را که ناديده انگاشتن رنج های ملت يهود است، قويا محکوم می کند.»

در مذاکرات با نخست وزير اسراییل، همتای چينی وی تأکيد کرد که راه حل درست مقابله با بلندپروازی های هسته ای و سياست های مغاير با ملاک های بين المللی جمهوری اسلامی را در دست شورای امنيت می داند و آن را بر فشارهای مستقل هر کشور ترجيح می دهد.

وان ژيا بائو با تأکيد بر اين که آقای اولمرت نواده يک خاندان يهودی است که مدتی در چين زندگی کرده و پيکر برخی از اجداد او در چين خاک شده، اين امر را موجب برقراری رابطه ای مهم بين دولت کنونی اسراییل و چين دانست.

به گزارش رسانه های اسراییل، در آستانه سفر آقای اولمرت به چين، دولتمردان پکن هفته گذشته علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی، را به چين دعوت کردند و با او گفت و گو کردند.وان ژيا بائو به نخست وزير اسراییل گفت: «به لاريجانی گوشزد کردم که حکومت شما نمی تواند به مطالبات جامعه جهانی بی اعتنائی کند، و چين اين رفتار جمهوری اسلامی را تحمل نمی کند.»

در پايان مذاکرات با نخست وزير چين، اهود اولمرت به خبرنگاران اسراییلی گفت: «سخنان آقای ژيا بائو برای اسراییل بسيار مثبت و تا حد زيادی غافلگير کننده بوده است.» نخست وزير اسراییل روز پنج شنبه در همين باره و نيز درباره ديگر مسائل سياسی و استراتژيک ب هوجين تائو رئيس جمهوری چين، در پکن گفت و گو می کند.

مقامات چين با تأکيد بر اينکه اسراییل را يک قدرت تکنولوژی می دانند، توافق های زيادی از جمله در زمينه انتقال تکنولوژی پيشرفته اسراییلی به چين با آقای اولمرت امضا کرده اند.


دو کشور همچنين در مورد برپائی يک مؤسسه تحقيقات علمی مشترک توافق کردند. در اين سفر تفاهم های افزايش سطح مبادلات بازرگانی دو کشور به ده ميليارد دلار تا سه سال ديگر امضاء شد.


XS
SM
MD
LG