لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۰۳

انتخابات پاکستان با یک ماه تاخیر برگزار می شود


ژنرال پرويز مشرف روز پنج شنبه هشتم نوامير، اعلام کرد که انتخابات پارلمان پاکستان با يک ماه تاخير از زمان مقرر شده، اواسط ماه فوريه برگزار خواهد شد.

ژنرال پرويز مشرف روز پنج شنبه هشتم نوامير، اعلام کرد که انتخابات سراسری پاکستان با يک ماه تاخير از زمان مقرر شده، اواسط ماه فوريه برگزار خواهد شد.


اين تصميم از سوی ژنرال مشرف يک روز پس از آن اعلام شد که جرج بوش رييس جمهوری آمريکا از وی خواست که انتخابات سراسری را در موعد مقرر برگزار کند.


در همين حال بی نظير بوتو رهبر حزب مردم پاکستان که از مخالفان حکومت پرويز مشرف يه شمار می رود، مسئوليت های دوگانه پرويز مشرف را «نارسا» خواند و گفت که وی بايد ظرف يک هفته آينده از فرماندهی ارتش پاکستان کناره گيری کند.


مخالفان ژنرال مشرف در پاکستان می گويند حفظ سمت فرماندهی کل قوا همزمان با مقام رياست جمهوری، مغاير قاون اساسی اين کشور است.


از روز شنبه سوم نوامبر که به دستور پرويز مشرف حالت فوق العاده در سراسر پاکستان برقرار شد، ايالات متحده آمريکا و مخالفان داخلی فشار فزاينده ای را بر ژنرال مشرف وارد آورده اند تا به وضعيت فوق العاده پايان دهد، لباس نظامی را ترک کند و انتخابات پارلمان را به موقع برگزار کند.


از روز شنبه سوم نوامبر که به دستور پرويز مشرف حالت فوق العاده در سراسر پاکستان برقرار شد، ايالات متحده آمريکا و مخالفان داخلی فشار فزاينده ای را بر ژنرال مشرف وارد آورده اند تا به وضعيت فوق العاده پايان دهد، لباس نظامی را ترک کند و انتخابات پارلمان را به موقع برگزار کند.

جرج بوش که از ژنرال مشرف به عنوان متحد کليدی آمريکا در نبرد با تروريسم ياد می کند، روز چهارشنبه تلفنی با پرويز مشرف گفت و گو کرد و از وی خواست که هرچه زودتر لباس نظامی را از تن خارج کند و انتخابات پارلمانی را سر موعد مقرر برگزار کند.


قراربود انتخابات در اوائل ماه ژانويه ، حدود دوماه ديگر برگزار شود.


ژنرال پرويز مشرف با حضور در تلويزيون سراسری پاکستان اعلام کرد که انتخابات با کمتر از يک ماه تاخير در اواسط ماه فوريه برگزار می شود.


مقامات رسمی دولت پاکستان در اوايل هفته جاری اعلام کردند که انتخابات ممکن است حدود يک سال به تاخير بيافتد. تصميم ژنرال مشرف پس از جلسه او با شورای امنيت ملی پاکستان اعلام شد.


خانم بوتو نيز که پيشتر مذاکراتی را برای تقسيم قدرت با پرويز مشرف آغاز کرده بود، هم اينک به جمع مخالفان دولت پيوسته و ازطرفداران خود خواست که به جمع تظاهرکنندگان بپيوندند.


روز پنج شنبه، حزب مردم پاکستان، به رهبری بی نظير بوتو اعلام کرد که صد ها تن از اعضای اين حزب، به ويژه در ايالت پنجاب بازداشت شده اند.


حزب مردم پاکستان روز چهارشنبه اعلام کرد که روزجمعه، دراعتراض به اعلام وضعيت فوق العاده در کشور، در راولپندی تظاهرات می کند. دولت نيز گفته است که مانع از برگزاری چنين تظاهراتی خواهد شد.


در همين حال دادگاهی در کراچی، سه سياستمدار و يک تن از رهبران اتحاديه های کارگری را به دليل سخنرانی هايشان در مخالفت با پرويز مشرف، به خيانت متهم کرده و قراربازداشت دو هفته ای برای آنها صادر کرده است.


آقای مشرف که از متحدان کليدی آمريکا در نبرد با تروريسم است، از روز شنبه در پاکستان وضعيت فوق العاده اعلام کرده است.


XS
SM
MD
LG