لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۴۱

خاورميانه؛ آيا صلحی فراگير ممکن است؟


سومين همايش اتحاد جمهوريخواهان در نخستين روز کار خود ميهمان کنفرانسی بود که محور آن مسايل خاورميانه، از جمله مناقشه اسراييل و فلسطينی ها، وضعيت عراق و ايران بود.

سومين همايش اتحاد جمهوريخواهان در نخستين روز کار خود ميهمان کنفرانسی بود که محور آن مسايل خاورميانه، از جمله مناقشه اسراييل و فلسطينی ها، وضعيت عراق و ايران بود.


در اين کنفرانس، که روز جمعه چهارم خرداد ماه در برلين برگزار شد، ابتدا کلوديا روت، رييس حزب سبزهای آلمان در سخنانی، ضمن ابراز خرسندی از شرکت در اين همايش، تاکيد کرد که بايد از همه کسانی که برای آزادی و صلح، دمکراسی و آزادی بيان، آزادی دين و جدايی دين از حکومت تلاش می کنند، حمايت شود.


وی با تاکيد بر اينکه نقض حقوق کودکان، زنان، دانشجويان، کارگران و معلمان و بخش های مختلف جامعه ايران قابل قبول نيست، گفت در جريان بحث بر سر پرونده هسته ای ايران، موضوع حقوق بشر به فراموشی سپرده شده است و اين امر درست نيست.رييس حزب سبزهای آلمان با اشاره به برخوردهای صورت گرفته با زنانی که به گفته وی حاضر به پذيرش رفتارهای اجباری از سوی جمهوری اسلامی نيستند گفت:« زنان در ايران تحت فشار هستند و اين نکته ايدئولوژی زن ستيز حکومت را آشکار می کند.»


کلوديا روت، در ادامه صحبت های خود خواستار آزادی سريع و بدون قيد و شرط همه زنانی شد که از سوی پليس بازداشت شده اند و به حقوق آنان تجاوز شده است.


رييس حزب سبزهای آلمان در عين حال، با نام بردن از نازی عظيما، گزارشگر راديو فردا که به دليل ضبط گذرنامه اش قادر به ترک ايران نيست و همچنين هاله اسفندياری، پژوهشگری که در بازداشت به سر می برد، خواستار آزادی آنان و دادن اجازه خروج از ايران به آنها شد.


کلوديا روت، در ادامه صحبت های خود خواستار آزادی سريع و بدون قيد و شرط همه زنانی شد که از سوی پليس بازداشت شده اند و به حقوق آنان تجاوز شده است.


خانم روت همچنين با اشاره به بازداشت حسين موسويان، عضو سابق تی» مذاکرات هسته ای و سفر پيشين جمهوری اسلامی در آلمان، گفت دامنه برخوردها در ايران تنها به اقليت های قومی و مذهبی، زنان، دانشجويان و کارگران محدود نيست و حتی اصلاح طلبان داخل حکومت و مقام های پيشين نيز در معرض تهديد و بازداشت قرار دارند.


وی افزود:«دولت محمود احمدی نژاد توان عملی کردن وعده های خود در زمينه های مختلف را ندارد و ناتوانی اش آشکار شده است.»


رييس حزب سبزهای آلمان گفت:« دولت کنونی ايران هيچ راهکار و راه حلی برای حل مشکلات جامعه ندارد و فقط تلاش می کند در حرکتی عوامفريبانه از برنامه هسته ای سوء استفاده کند.»


کلوديا روت افزود جامعه بين المللی و کشورهای منطقه از همان نخست، نگران فعاليت های هسته ای ايران بودند و رهبری ايران برای باز ماندن درهای مذاکره بايد همکاری کند تا اين کشور در جامعه بين المللی منزوی نشود.


به گفته خانم روت، سياست ايران عليه ثبات و اعتماد سازی است و رهبران جمهوری اسلامی بايد سياستی روشن برای همکاری با آژانس بين المللی انرژی داشته باشد، اما در عمل چنين امری مشاهده نمی شود.


وی با تاکيد بر اينکه حزبش مخالف استفاده از انرژی هسته ای است، تاکيد کرد که مخالف همکاری اعلام شده آمريکا و هند نيز هست.

به دنبال سخنان رييس حزب سبزهای آلمان، آندرياس تزوماخ، روزنامه نگار فعال در دفتر سازمان ملل در ژنو، به عنوان آغاز کننده موضوع بحث نشست، به مهم ترين مشکلات موجود در خاورميانه پرداخت و گفتدر منطقه خاورميانه، اگر وضعيت و سياست کنونی ادامه يابد، هيچ شانسی برای صلح وجود نخواهد داشت.


آقای تزوماخ با تاکيد بر اينکه نقش قدرت های بزرگ غربی را در اين زمينه بسيار پررنگ می داند، افزود اگر آمريکا و اروپا که نقش اصلی را بر عهده دارند، خواهان تغييری بنيادين و اساسی نباشند، امکان صلحی نخواهد بود.


به گفته آندرياس تزوماخ،«سياست فعلی آمريکا و اشغال عراق شانس صلح را از بين می برد، هر چند در سال های اخير تروريسم به مکانی برای جذب تروريست ها بدل شده است، اما ادامه اشغال، عامل تداوم اين وضعيت خواهد بود.به گفته آندرياس تزوماخ،«سياست فعلی آمريکا و اشغال عراق شانس صلح را از بين می برد، هر چند در سال های اخير تروريسم به مکانی برای جذب تروريست ها بدل شده است، اما ادامه اشغال، عامل تداوم اين وضعيت خواهد بود.

وی تاکيد کرد که ادامه سياست فعلی، بدترين راه حل قابل تصور است.


آقای تزوماخ همچنين در مورد مناقشه اسراييل و فلسطينی ها گفت مبنای رسمی سياست غرب در اين خصوص، نقشه راه است، اما اين نقشه مدت ها است که مرده و از سوی ديگر، دولت هايی که به اين نقشه استناد می کنند، صادقانه حرف نمی زنند.


وی در عين حال گفت هيچ شانسی برای حل مناقشه فلسطينی ها و اسراييل وجود نخواهد داشت، اگر راه حلی برای آوارگان فلسطينی پيدا نشود.


آندرياس تزوماخ، در ادامه صحبت های خود به ايران پرداخت و گفت منطقه خاورميانه و بخشی از آسيای ميانه بيش از ۶۰ سال است که به يکی از مهم ترين مناطق متشنج جهان بدل شده اند و علتش هم وجود ۶۰ درصد منابع انرژی جهان در اين منطقه است.


به گفته وی، ايران يکی از مهم ترين کشورهای منطقه است زيرا سومين کشور جهان از نظر ذخاير نفتی، و دومين کشور بزرگ صاحب منابع گاز است.


وی داشتن هشت همسايه خيلی مهم، جمعيت جوان و تاريخ و فرهنگی بسيار طولانی را نيز از ديگر دلايل اهميت اين کشور دانست و افزود در حال حاضر، ايران تنها کشوری در جهان است که از ضرورت محو کامل اسراييل سخن می گويد.


آندرياس تزوماخ در ادامه گفت پرسش مهم و استراتژيک در مورد ايران اين است که آيا اين کشور مجددا به سوی غرب باز می گردد و يا به سوی چين، هند و روسی] می رود.


وی در مورد پرونده اتمی ايران گفت برای جلوگيری از هرگونه سوء تفاهم بايد گفت که مسلح شدن ايران به بمب اتم بسيار خطرناک است، اما بايد ديد که می توان غنی سازی اورانيوم را برای اين کشور ممنوع کرد يا خير.


وی افزود فارغ از اينکه چه حکومتی، اعم از اسلامی يا دمکراتيک در ايران بر سر کار باشد، مسلح شدن اين کشور به بمب اتم بسيار خطرناک است و به گسترش رقابت های تسليحاتی در منطقه به شدت دامن می زند.


آقای تزوماخ در عين گفت اما اين خواسته که ايران بايد غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد، عملا استقلال اين کشور را ناديده می گيرد و هيچ دولتی در ايران اين خواسته را نخواهد پذيرفت.


وی گفت در اين مورد نمی توان گزينشی برخورد کرد و تنها راه حل، تشکيل کنفرانسی فراگير برای داشتن خاورميانه ای عاری از تسليحات هسته ای با شرکت های همه کشورهای منطقه از جمله ايران و اسراييل است.


آندرياس تزوماخ افزود اين کنفرانس تنها زمانی می تواند شکل بگيرد که آمريکا و غرب سياست های خود را تغيير دهند و ايران هم اسراييل را به رسميت بشناسد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG