لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۳۶

کره جنوبی به مذاکره مستقیم با طالبان ادامه می دهد


دولت کره جنوبی برای نجات جان گروگان ها از سوی مردم این کشور تحت فشار است.

کره جنوبی روز شنبه، يازده اوت، اعلام کرد اين کشور دور اول مذاکرات رو در روی خود با نيروهای شبه نظامی طالبان در افغانستان را به پايان برده و در صدد است به اين گفت و گوها ادامه دهد.


چون هو سون، سخنگوی دفتر رياست جمهوری کره جنوبی، ضمن تاييد خبر گفت وگوهای مستقيم نمايندگان سئول و طالبان که تا نيمه شب جمعه، دهم اوت، در غزنی، واقع در ۱۴۰ کيلومتری جنوب کابل ادامه داشت، به خبرنگاران گفت که به خاطر حفظ امنيت جانی گروگان های کره ای، دولت کره جنوبی نمی تواند جزئيات بيشتری از اين گفت و گوها را منتشر کند.


وی در عين حال خاطر نشان کرد که پايان دور اول مذاکرات به معنای پايان ديپلماسی در حل بحران گروگانگيری در افغانستان نيست و نمی توان دور اول اين گفت وگوها را مبنايی برای نتيجه گيری نهايی قرار کرد.واشينگتن و کابل اعلام کرده اند که حاضر به معامله با تروريست ها نيستند و کره جنوبی نيز از قدرت و نفوذ محدود خود در افغانستان خبر داده و گفته است سئول در موقعيتی نيست که بتواند زندانيان طالبان را آزاد کند.

شبه نظاميان طالبان در نوزدهم ماه گذشته ميلادی، حدود ۲۲ روز پيش، بيست و سه شهروند کره جنوبی را که از مبلغين مسيحی پروتستان هستند در افغانستان ربودند و تا امروز، سرپرست ۴۲ ساله اين گروه و يکی ديگر از گروگان های مرد را به قتل رسانده اند.


گروه طالبان تهديد کرده است که اگر نيروهای دولتی به درخواست های آنها پاسخ مثبت ندهند، بقيه گروگان ها را نيز که شامل ۱۶ زن و ۹ مرد هستند خواهد کشت.


اين نيروی بنيادگرای اسلامی در تلاش است گروگان های کره ای را با هشت تن از شبه نظاميان خود که در زندان های ائتلاف به رهبری آمريکا به سر می برند، معاوضه کرده و دولت کره جنوبی را تحت فشار بگذارند تا ۲۰۰ نيروی نظامی خود را از افغانستان خارج کند.


واشينگتن و کابل اعلام کرده اند که حاضر به معامله با تروريست ها نيستند و کره جنوبی نيز از قدرت و نفوذ محدود خود در افغانستان خبر داده و گفته است سئول در موقعيتی نيست که بتواند زندانيان طالبان را آزاد کند.


گزارش های رسيده از کابل حاکی است دولت افغانستان اعلام کرده است که اگر گفت و گو با نيروهای طالبان به بن بست برسد، اين کشور برای آزادسازی گروگان های کره ای از نيروی نظامی استفاده خواهد.


XS
SM
MD
LG