لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۱

«امارات می خواهد سیستم دفاع موشکی پیشرفته بخرد»


عکس سمت چپ، آزمایش سیستم های دفاع موشکی معمولی است که در تل آویو انجام شده و سمت راست آزمایش سال گذشته موشک های تاد

منابع مطلع به خبرگزاری رويترز گفته اند که امارات متحده عربی، درخواست خريد يک سيستم دفاع موشکی پيشرفته را از يک شرکت آمريکايی، ارائه کرده است.


به گزارش اين خبرگزاری، سرهنگ بيل لامب مدير پروژه «دفاع منطقه يی در ارتفاع بسيار بالا – THAAD» تاييد کرد که يک کشور، درخواست خريد يک سيستم موشکی پيشرفته را مطرح کرده است و پنتاگون - وزارت دفاع آمريکا - در حال مذاکره با اعضای کنگره برای فروش آن است.


آقای لامب که حاضر نشد نام اين کشور را فاش کند، افزود که اين معامله، هفت ميليارد دلار ارزش دارد.


پروژه چند ميليارد دلاری «تاد – THAAD»، در سازمان دفاع موشکی آمريکا پی گرفته می شود و سيتم دفاع موشکی بسيار پيشرفته «تاد» محصول اين پروژه است.


پروژه چند ميليارد دلاری «تاد – THAAD»، در سازمان دفاع موشکی آمريکا پی گرفته می شود و سيتم دفاع موشکی بسيار پيشرفته «تاد» محصول اين پروژه است.

دو منبع مطلع که در اين گزارش «آشنا به معاملاتی از اين دست» معرفی شده اند، به رويترز گفتند «امارات متحده عربی» کشوری است که اين درخواست را مطرح کرده است.


يکی از دو منبع گفته است که ممکن است جزئيات اين معامله به شکل رسمی در ماه ژوئن يا ژوئيه اعلام شود.


بر اساس قوانين فروش تسليحاتی از اين دست در آمريکا، زمانی که «آژانس همکاری های امنيتی» که زيرمجموعه وزارت دفاع است، کنگره را از چنين درخواستی آگاه کند، نمايندگان کنگره ۳۰ روز فرصت خواهند شد تا درباره آن نظر بدهند؛ هر چند که چنين رويه ای، چندان مرسوم نيست.


به گفته يکی از منابع خبری رويترز، تاکنون طرح فروش اين سپر دفاع موشکی، با حمايت کسانی رو به رو شده که طرح فروش را بررسی کرده اند.


وی افزود که معتقد است، طرح فروش اين تجهيزات مدرن، در مقايسه با ماجرای فروش موشک های هدايت شونده از ماهواره به عربستان که انتقادهايی را برانگيخت، با حمايت بيشتری در کنگره رو به رو خواهد شد.


پنتاگون در ۱۷ سال گذشته معادل ۱۱ ميليارد دلار برای توسعه تسليحات دفاع موشکی خود هزينه کرده است.


اين تسليحات برای دفاع از حملات احتمالی توسط موشک های دوربرد کشورهايی چون ايران و کره شمالی عليه نيروهای نظامی، مناطق پرجمعيت و مراکز حساس طراحی شده اند.


ارتش آمريکا روز چهارشنبه نخستين مجموعه دفاعی «تاد» را فعال کرد. اين مجموعه شامل سه پرتاب کننده موشک، ۲۴ موشک هدايت شونده، يک سيستم کنترل آتش و رادار ويژه است که در ايالت تگزاس نصب شده اند.


فعال شدن اين مرکز نظامی، گامی مهم در نصب کامل اين سيستم دفاع موشکی تا سال ۲۰۱۰ ميلادی توصيف شده است.


ارتش آمريکا روز چهارشنبه نخستين مجموعه دفاعی «تاد» را فعال کرد. اين مجموعه شامل سه پرتاب کننده موشک، ۲۴ موشک هدايت شونده، يک سيستم کنترل آتش و رادار ويژه است که در ايالت تگزاس نصب شده اند.

سيستم دفاع موشکی «تاد»، تنها سيستم دفاعی است که موشک های مهاجم را می تواند هم در داخل اتمسفر و هم خارج از اتمسفر هدف قرار دهد.


سال گذشته و در زمان آزمايش اين سيستم، ناظرانی از امارات متحده عربی، اسرائيل و استراليا حضور داشته اند.


شرکت عظيم «لاکهيد» که پيمانکار اصلی پروژه «تاد» است اعلام کرد که راه اندازی نخستين مجموعه اين سپر با موفقيت انجام شده است، اما اين شرکت از هرگونه اظهارنظر درباره فروش خارجی «تاد» خودداری کرد.


سال گذشته و پس از آزمايش های موفقيت آميز اين سيستم، اسرائيل برای خريد آن ابراز علاقه کرد، اما در آن زمان مقام های شرکت «لاکهيد» اعلام کردند که فعلا برنامه برای فروش اين سيستم – در آينده نزديک – ندارند.


به گفته اين مقامات، «تاد» در چهار آزمايش آخر خود، پياپی موفق بوده است.


آمريکا پيش از اين قراردادی به ارزش هفت ميليارد و ۹۰۰ ميليون دلار با امارات متحده عربی بسته است که بر اساس آن سيستم دفاع موشکی پاتريوت در اين کشور نصب خواهد شد.


کويت هم قرارداد ديگری به ارزش هفت ميليارد و ۱۰۰ ميليون دلار برای به روز کردن شبکه دفاع موشکی خود با دولت آمريکا منعقد کرده است.


XS
SM
MD
LG