لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۲۸

آسوشیتدپرس: آمادگی تلویحی حماس برای کناره‌گیری از دولت


خالد مشعل (راست) از جنبش حماس با محمود عباس (چپ) از جنبش فتح
خالد مشعل (راست) از جنبش حماس با محمود عباس (چپ) از جنبش فتح
حماس، جنبش اسلام‌گرای حاکم بر باریکه غزه، در پی امضای پیمان آشتی ملی با جنبش رقیب خود یعنی فتح تلویحا برای کناره‌گیری از دولت ابراز آمادگی کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تغییرات سیاسی چشمگیر در مصر، بحران جاری در سوریه و عزم جزم محمود عباس برای کسب حمایت کافی جهانی از استقلال کشور فلسطین در سازمان ملل متحد در ماه‌های آینده، حماس را به تامل در راهبرد خود وادار کرده است.

این خبرگزاری می‌نویسد که روند تجدید نظراز سوی سران حماس از زمانی هویدا شد که پس از سال‌ها حاضر به تن دادن به پیمان آشتی با جنبش فتح شدند.

از پس از امضای سند آشتی نیز سران حماس درنشست‌های خود پشت درهای بسته، درباره رویکرد آینده‌شان در نظام سیاسی حاکم بر سرزمین‌های فلسطینی به بحث و تبادل نظر نشسته‌اند.

مقاماتی در حماس که خبرگزاری آسوشیتدپرس به نام آنها اشاره‌ای نکرده روز پنج‌شنبه به گزارشگر این خبرگزاری گفته‌اند که خالد مشعل در شمار آن دسته از رهبران حماس است که از استراتژی نوین، مبنی بر عدم مشارکت حماس در دولت‌های بعدی تشکیلات فلسطینی، حمایت می‌کنند.

آن دسته از سران حماس که از اندیشه کناره‌گیری از قدرت و دولت- حتی در صورت پیروزی در انتخابات بعدی- حمایت می‌کنند استدلال‌شان این است که انزوای بین‌المللی حماس مانع از آن خواهد شد که کشورهای آماده کمک مالی، همچنان برای ادامه یاری به فلسطینی‌ها بسیج شوند.

این مقامات حماس گفته‌اند که اصولاً بر اساس همین استدلال بود که رهبران اصلی حماس وارد مسیر مذاکره برای آشتی ملی با فتح شدند.

سند آشتی ملی حماس و فتح دو ماه پیش با میانجی‌گری مقامات جدید مصر به دست آمد که تشکیل دولت انتقالی تا زمان برگزاری انتخابات رهبری و مجلس را پیشنهاد کرده است.

تاکنون از تاریخ بهار ۲۰۱۲، احتمالاً ماه مه، به عنوان موعد احتمالی برگزاری این دو انتخابات سراسری و همزمان سخن رفته است.
دلیل مخالفت‌های بین‌المللی با حماس که از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده نیز بر آن تاکید شده این است که این جنبش ۲۲ ساله شرط‌های سه‌گانه تعیین شده از سوی جامعه بین‌الملل را قاطعانه رد کرده است.

در همین حال، با وجود گذشت چند هفته از امضای این سند، به دلایل متعدد داخلی و بحران‌های منطقه‌ای، فتح و حماس تاکنون نتوانسته‌اند که دولت انتقالی مشترک را تشکیل دهند.

یکی از موانع برپایی دولت انتقالی، وجود صد‌ها نفر از نیروهای فتح و حماس است که زندانی طرف مقابل هستند.

علی‌رغم آشتی و حتی در پی سفر اخیر نبیل شعث، مقام ارشد فتح، که به غزه رفت و با اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس، نیز دیدار کرد، هنوز این دستگیری‌های متقابل ادامه یافته است.

احتمال مشارکت حماس در دولت بعدی فلسطینی با مخالفت قاطع اسرائیل و آمریکا نیز روبه‌روست.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از محمود عباس خواسته است که سند آشتی با حماس را پاره کند و تأکید کرده که اگر قرار باشد حماس به‌زودی به بخشی از دولت فلسطینی تبدیل شود، مذاکرات اسرائیلی- فلسطینی هرگز از سر گرفته نخواهد شد.

دلیل مخالفت‌های بین‌المللی با حماس که از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده نیز بر آن تاکید شده این است که این جنبش ۲۲ ساله برخاسته از دامان اخوان‌المسلمین، شرط‌های سه‌گانه تعیین شده از سوی جامعه بین‌الملل را قاطعانه رد کرده است.

«کمیسیون چهارجانبه صلح خاورمیانه» متشکل از آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل از حماس خواسته‌ است اسرائیل را به رسمیت بشناسد، راه ترور را ترک کند و همه قراردادهای پیشین میان سازمان آزادی‌بخش فلسطین و حکومت خودگردان با اسرائیل را محترم بشمارد. پاسخ حماس «نه»، «نه» و «نه» بوده است.
XS
SM
MD
LG