لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۵

مقام سوری دخالت ایران در سرکوب مردم سوریه را رد کرد


ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، در کنار منوچهر متکی، وزیر خارجه سابق ایران
وزیر امور خارجه سوریه روز چهارشنبه در دمشق، پایتخت این کشور، به مسئله کمک و دخالت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در سرکوب مردم سوریه واکنش نشان داد و این اتهام را از اساس بی‌پایه دانست.

به گزارش خبرگزاری‌های خارجی، ولید معلم، وزیر خارجه در دولت بشار اسد، با ذکر نام حزب‌الله لبنان در کنار ایران انکار کرد که نیروهای امنیتی کشورش برای فرونشاندن اعتراضات مردم سوریه از این دو کمک گرفته‌اند.

این نخستین بار است که مقامی در حکومت آقای اسد به اتهام کمک گرفتن از نیروهای خارجی برای سرکوب مردم در این کشور رسما واکنش نشان می‌دهد.

موضوع دخالت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در سرکوب مردم سوریه به نفع حکومت بشار اسد، متحد دیرینه ایران، تقریبا از ابتدای اعتراضات در این کشور مطرح بوده و حدودا دو هفته پیش نیز به موضوع یک دعوا بین ایران و بریتانیا تبدیل شد.

پس از آن که ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، در نیمه خردادماه در پارلمان این کشور از دخالت ایران در سرکوب‌های سوریه گفت و به «کمک‌های تدارکاتی و فنی» جمهوری اسلامی به سوریه اشاره کرد، ایران در اعتراض به این اتهام کاردار این کشور در تهران را احضار کرد.

رئيس اداره اول غرب اروپای وزارت خارجه ايران در ملاقات با جين ماريوت، کاردار بريتانيا، «اتهامات وارده» وزير خارجه بريتانيا و تکرار آن توسط يکی از سخنگويان این وزارتخانه را در خصوص دخالت جمهوری اسلامی ايران در «تحولات سوريه» رد کرده و گفت که اين اتهامات بدون «هيچ گونه مدرک و دليلی بيان شده است».

با این حال بریتانیا در همان روز بار دیگر با پافشاری بر موضع خود اعلام کرد که به دخالت ایران در سرکوب‌های سوریه یقین دارد.

پیش از این نیز روزنامه آمريکايی واشینگتن پست در گزارشی نوشته بود که جمهوری اسلامی از طريق کمک و مشاوره در زمينه کنترل اعتراض‌های خيابانی، بستن وب‌سايت‌ها، رديابی کاربران سوری در اينترنت و نيز کنترل تلفن همراه و سرويس پيام کوتاه به حکومت سوريه کمک می‌کند.

بنا بر آمارهای غیررسمی، اعتراضات در سوریه به حکومت اسد که از حدود سه ماه پیش آغاز شد تاکنون دست‌کم ۱۴۰۰ کشته و بیش از ده هزار بازداشت به دنبال داشته است. امکان تایید رسمی این تعداد تلفات به دلیل ممنوعیت کار خبرگزاری‌های خارجی در این کشور وجود ندارد.

دولت سوریه تاکنون تمامی تلفات و مجروحان در ناآرامی‌های این کشور را به پای «گروه‌های تروریستی مسلح» گذاشته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG