لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۲۸

ایران ناو آمریکایی را تهدید کرد: به خلیج فارس بازنگرد


ناو هواپیمابر آمریکایی که در زمان رزمایش ولایت ۹۰ در نزدیکی تنگه هرمز مستقر بوده است
فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران به ناو آمریکایی که به دلیل رزمایش دریایی ایران خلیج فارس را موقتا ترک کرده هشدار داد که «به خلیج فارس بازنگردد.» این فرمانده ارتش همچنین تهدید کرد که ایران «تذکر» خود را در این باره تکرار نخواهد کرد.

عطاء‌الله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران، در آخرین روز از رزمایش دریایی جمهوری اسلامی در خلیج فارس گفت: «به ناو آمریکایی که از تنگه هرمز خارج شده و به دریای عمان آمده است توصیه و تاکید می‌کنیم به خلیج فارس بازنگردد.»

او همچنین افزود: «جمهوری اسلامی ایران در نظر ندارد تذکر خود را تکرار کند.»

این مقام نظامی در جمهوری اسلامی در حالی نیروی دریایی آمریکا را تهدید کرده است که در هفته‌های اخير دیگر مقام‌های ايران تهديد کرده‌اند در صورتی که صادرات نفت ايران هدف تحريم بين‌المللی قرار گيرد، جمهوری اسلامی با بستن تنگه هرمز مانع انتقال نفت اين منطقه به بازارهای جهانی خواهد شد.

در واکنش به اين تهدید از سوی جمهوری اسلامی، ناوگان پنجم آمريکا که در بحرين مستقر است اعلام کرد که اجازه نخواهد داد جمهوری اسلامی در راه تجارت آزاد از مسير تنگه هرمز مانع ايجاد کند.

تنگه هرمز محل انتقال ۲۰ درصد از نفت صادراتی جهان است.

به گفته فرمانده کل ارتش ایران، رزمایش اخیر ایران با عنوان «ولایت ۹۰» که در ده روز گذشته انجام شد درسی به نیروهای خارجی مستقر در خلیج فارس داده و ناو هواپیمابر آمریکایی نیز به همین دلیل از خلیج فارس خارج شده و به دریای عمان رفته است.

آقای صالحی به نام و مشخصات این ناو جنگی آمریکایی اشاره نکرده است.

عطاء‌الله صالحی در عین حال تاکید کرده است که ایران در پی دست زدن به «هیچ کار غیرمنطقی» نیست،‌ «اما در برابر هر تهدیدی آماده‌ایم».

فرمانده کل ارتش ایران همچنین به کشورهای منطقه توصیه کرده است که با «اتکا به ایران می‌توانند موفق باشند».

رزمایش دریایی ایران در نزدیکی تنگه هرمز روز دوشنبه با خبر شلیک سه موشک «پیشرفته» که یکی از آنها گفته می‌شد بردی معادل ۲۰۰ کیلومتر دارد به پایان رسید.

به دنبال اعلام این خبر، سخنگوی وزارت دفاع روسيه روز سه‌شنبه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران صاحب موشک دوربرد قاره‌پيما نیست. واديم کووال همچنين به خبرگزاری اينترفکس گفت که ايران تکنولوژی لازم برای تولید چنین موشک‌هایی را ندارد و در فاصله زمانی کوتاه نمی‌تواند به موشک‌های باليستيک دست يابد.

دیدن نظرات (۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG