لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۰۹

دیدار صلیب سرخ با ایرانیان بازداشت شده در اربیل


پنج ایرانی در شهر اربیل، در کردستان عراق بازداشت شده اند.

نمايندگان صليب سرخ جهانی با پنج ايرانی بازداشت شده در اربيل عراق، که ايران آن ها را «دپيلمات های کنسولگری جمهوری اسلامی» می نامد ، ملاقات کردند.

هر چند روشن نيست که اين ملاقات در چه تاريخی صورت گرفته است، اما به گزارش خبرگزاری ها اين دومين باراست که نمايندگان صليب سرخ با ايرانی های بازداشت شده ملاقات می کنند.


هوشيار زيباری ، وزير امور خارجه عراق روز پنج شنبه گفت که دولت عراق در تماس های مداوم با مسئولان نظامی آمريکا از آن ها خواسته است زمينه ديدار کنسول ايران با اين افراد را فراهم کنند.


ارتش آمريکا بيست و يکم دی ماه گذشته ، با يورش به ساختمانی متعلق به جمهوری اسلامی در اربيل عراق، پنج ايرانی را بازداشت کرد و گفته است که اين ساختمان «کنسولگری» نبوده و بازداشت شدگان با سپاه پاسداران انقلاب جمهوری اسلامی مرتبط اند.ارتش آمريکا بيست و يکم دی ماه گذشته ، با يورش به ساختمانی متعلق به جمهوری اسلامی در اربيل عراق، پنج ايرانی را بازداشت کرد و گفته است که اين ساختمان «کنسولگری» نبوده و بازداشت شدگان با سپاه پاسداران انقلاب جمهوری اسلامی مرتبط اند.

دولت عراق ضمن تاييد اين موضوع که ساختمان دولت جمهوری اسلامی ايران در اربيل «کنسولگری» نبوده، تاکيد کرده که کارکنان آن، ديپلمات نبوده اند و به همين دليل از «مصونيت ديپلماتيک» نيز برخوردار نيستند.


احتمال ديدار نماينده ايران با بازداشت شدگان


در همين حال ارتش آمريکا می گويد در حال بررسی در خواست ايران برای ملاقات با اين افراد است.


روز چهارشنبه خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا گزارش داد که يک نماينده سفارت جمهوری اسلامی ايران دربغداد، با پنج ايرانی بازداشت شده توسط نيروهای آمريکايی در اربيل عراق ديدار خواهد کرد.


خبرگزاری ايرنا، از قول يک «منبع موثق» در بغداد منتشر نوشت: «سفارت جمهوری اسلامی ايران از طريق دولت و مقامات عراقی و اشرف قاضی، نماينده سازمان ملل در عراق اين قضيه را پيگيری کرده است و گزارش ها حاکی است که نيروهای آمريکا اخيرا در برابر اين فشارها تمکين کرده اند.»

وی گفته است: «مسئله تعرض به ديپلمات های ايرانی در عراق و بازداشت غير قانونی آنها ريشه های سياسی دارد و فاقد مبنای قانونی است.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG