لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۱۸

آغاز مجدد درگیری قومی در سومالی


بيست و چهارم دسامبر، ارتش اتيوپی به اسلام گرايان حاکم در سومالی حمله کرد و پس از شش ماه به حکومت آن ها که در بيشتر مناطق سومالی مستحکم شده بود، پايان داد.
با وجود حذف اسلام گرايان از قدرت و عقب نشينی آن ها از پايتخت سومالی، اين کشور هم چنان صحنه خشونت های مداوم است. اين بار اما اين خشونت ها برا اساس آن چه پيشتر توسط کارشناسان پيش بينی شده بود، جنبه عشيره ای و قومی دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتد پرس از سومالی، روز جمعه دست کم شش تن به دليل درگيری های داخلی سومالی کشته شدند.

درگيری هايی که به کشته شدن اين شش تن انجاميد به دليل رقابت های عشيره ای ميان طرفداران قبيله محمد قنياره افرَه، (طرفداران قبيله ای که رييس جمهور سومالی از آن می آيد) صورت گرفته است.

درگيری ها در مکان و زمانی آغاز شد که قبيله های مختلف و رييس جمهور عبدالله يوسف درحال گفت و گو بودند. در این زمان گروهی از طرفداران افره، با موشک به ساختمان رياست جمهوری حمله کردند که به تبادل آتش ميان آن ها و نيروهای امنيتی انجاميد.

بيست و چهارم دسامبر، ارتش اتيوپی به اسلام گرايان حاکم در سومالی حمله کرد و پس از شش ماه به حکومت آن ها که در بيشتر مناطق سومالی مستحکم شده بود، پايان داد.

پس از آن ارتش آمريکا به اسلام گرايان در نقاطی که پنهان شده بودند حمله کرد. نظاميان آمريکايی برای از بين بردن نيروهايی که گفته می شود در حمله های تروريستی به سفارت خانه های آمريکا در آفريقا دست داشته اند، دست به اين عمليات نظامی زدند.

يکی از اعضای گارد رياست ججمهوری می گويد، عاملان حمله روز جمعه که کشنه شده اند، به قبيله افره تعلق دارند و ده تن ديگر از آن ها ننيز دستگير شده اند.

دليل حمله هنوز روشن نيست، ولی قبيله قنيياره افره کنترل بيشتر مناطق موگاديشو، پايتخت سومالی را در اختيار دارد. از روز سه شنبه تا روز جمعه، دست کم سه بار به نيروهای دولتی و ارتش اتيوپی حمله شده است.

اتحاديه آفريقا و ايالات متحده خواستار اعزام نيروهای حافظ صلح به منطقه هستتند. در قاره آفريقا هنوز هيچ کشوری نپذيرفته است که در ماموريت صلح بانی شرکت کند.
XS
SM
MD
LG