لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۱۶

آقایان سرخ پوش ها را ترجیح می دهند


دانشمندان می گویند لباس قرمز خانم ها بیشتر نظر مردها را جلب می کند. (عکس از AFP)

زمانی هالیوود می خواست با مریلین مونرو به همه بقبولاند که «آقایان موطلایی ها را ترجیح می دهند»، حالا دانشمندان می گویند نه موی طلایی، بلکه لباس قرمز خانم ها بیشتر نظر مردها را جلب می کند.


به گفته پژوهشگران آمریکایی، در یک آزمایش، مردها زنی را که در چند عکس لباس قرمز به تن داشت یا عکس ها قاب یا حاشیه قرمز داشتند جذاب تر تشخیص داده اند.


به نظر می رسد این پژوهش که زیر نظر اندرو الیوت، استاد روان شناسی در دانشگاه روچستر در ایالت نیویورک، انجام شده، مهر تاییدی باشد بر این باور قدیمی که قرمز رنگ عشق است.


به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از آقای الیوت، گرچه این واکنش به رنگ قرمز می تواند برای انسان یک ویژگی اکتسابی از جامعه باشد، باید در نظر داشت که ممکن است پای ریشه های زیست شناختی ابتدایی تری هم در میان باشد.

آزمایش شوندگان گفته اند که زنان قرمز پوش براییشان جذاب تر هستند.این روان شناس آمریکایی با اشاره به شباهت ژنتیکی انسان با پستاندارهایی چون میمون می گوید پیشتر ثابت شده که بعضی از پستاندارهای نر به همنوعان ماده خود که از خود رنگ قرمز را بروز می دهند بیشتر جلب می شوند.


برای مثال، پوست شامپانزه های ماده وقتی به زمان تخمک گذاری نزدیک می شوند بیشتر به قرمزی می زند و به این ترتیب سیگنالی جنسی می فرستند که برای نرها غیر قابل مقاومت است.


مردها عقیده داشتند که زن در عکسی که حاشیه قرمز دارد جذاب تر است، در صورتی که عکس و زن یکی بودند و فقط حاشیه عکس ها عوض شده بود.


این پژوهش که نتایج آن در نشریه «شخصیت و روان شناسی اجتماعی» منتشر شده، بر روی بیش از یک صد مرد انجام شده که بیشتر آنها دانشجو بوده اند. به این مردها عکس چند زن را نشان دادند و از آنها خواستند بر سه اساس به آنها امتیاز بدهند: «چه قدر زیبا هستند، چه قدر مردها دوست دارند آنها را ببوسند، و چه قدر مردها دوست دارند با آنها رابطه جنسی داشته باشند.»


به این مردها عکس یک زن را با حاشیه یا قاب قرمز، سفید، خاکستری، یا سبز نشان دادند. مردها عقیده داشتند که زن در عکسی که حاشیه قرمز دارد جذاب تر است، در صورتی که عکس و زن یکی بودند و فقط حاشیه عکس ها عوض شده بود.


این مردها همچنین گفتند وقتی با زنی قرار بیرون رفتن می گذارند، اگر خانم لباس قرمز پوشیده باشد بیشتر پول خرجش می کنند.


پژوهشگران آمریکایی اشاره کرده اند که رنگ قرمز فقط جذابیت خانم ها را در نظر مردها زیاد می کند،‌ نه میزان هوش یا مهربانی شان را. دیگر این که این رنگ روی نظر زن ها در مورد زن های دیگر اثری ندارد.


در این پژوهش از مردهای همجنس گرا و کوررنگ استفاده نشد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG