لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۰

اردن روز دوشنبه سفیر خود را برای آنچه که «مشاوره» نامیده از تهران فرا خواند. بنا بر گزارش تلویزیون العربیه احضار سفیر اردن از تهران برای مشورت درباره آنچه که دخالت تهران در امور عربی خوانده شده، انجام گرفته است.

مقامات رسمی اردن اعلام کرده‌اند که این فراخوانی در ارتباط با برخی «رویدادهای جدید» انجام می‌گیرد. این مقامات توضیح بیشتری در مورد این رویدادها ندادند.

به گزارش خبرگزاری رسمی اردن «پترا»،محمد مومنی، سخنگوی دولت اردن در این باره گفته است که بعد از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ اردن امیدوار بوده که این توافق به تقویت روابط کشورهای عربی و ایران منجر شود اما در مرحله بعد از این توافق، مواضع ایران با این امیدواری «سازگار نیست.»

گفت‌وگوی جمشید زند با محجوب الزویری، استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه قطر، درباره فراخواندن سفیر اردن از تهران
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00
لینک مستقیم

سخنگوی دولت اردن تهران را متهم کرده در امور داخلی کشورهای عربی، بویژه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دخالت می‌کند که به تشدید بحران در خاورمیانه و بی‌ثباتی در منطقه منجر شده است.

مقامات سیاسی ایران بار‌ها هرگونه دخالت را در امور داخلی کشورهای عربی رد کرده‌اند.

با این حال سخنگوی دولت اردن گفته است کشورش برای تداوم روابط با جمهوری اسلامی تلاش می‌کند و از ایران خواست برای برقراری اعتماد و گفتگو با همسایگان عرب خود تلاش کند.

گفت‌وگوی نازآفرین میرزاخلیلی با حسین علیزاده، دیپلمات پیشین ایران، درباره فراخواندن سفیر اردن از تهران
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:22 0:00
لینک مستقیم

سال گذشته پس از حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران، اردن در اعتراض به این حمله، مجتبی فردوسی‌پور، سفیر ایران در امان را احضار و نسبت به آنچه که «دخالت ایران» در امور کشورهای عربی نامیده شد، اعتراض کرده بود.

در پی قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران، برخی متحدان عربستان سعودی نیز روابط خود را با ایران قطع کردند یا سطح آن را کاهش دادند.

کشورهای بحرین، سودان، سومالی و جیبوتی روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند، امارات متحده عربی مناسبات دیپلماتیک خود با تهران را تا سطح کاردار کاهش داد و کویت و قطر نیز سفرای خود را از ایران فراخواند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG