لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۵

استقبال البرادعی از رویکرد جدید آمریکا


دولت ایالات متحده آمریکا به رهبری باراک اوباما، رویکرد جدیدی را برابر ایران در پیش گرفته است.

رویکردی که به نظر گروه بزرگی از تحلیلگران و کارشناسان می‌توان نام «گفت‌وگو به جای رویارویی» را بر آن نهاد.

سیاستی که مورد استقبال محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز قرار گرفته است.

محمد البرادعی اخیرا در حاشیه کنفرانس انرژی هسته‌ای در پکن، پایتخت چین گفت: «ایالات متحده دستش را به سمت ایران دراز کرده. من همواره به دوستای ایرانی خودم گفته‌ام که شما هم باید پاسخی متقابل بدهید. هم اکنون، صداهای ملایم‌تری از ایران به گوش می‌رسد. امیدوارم که که از فرصتی که الان هست استفاده کنیم، تا مسئله هسته‌ای ایران را حل کنیم.»

آقای البرادعی همچنین از آمریکا خواست تا به سیاست گفت‌وگو با کشورهایی چون ایران، کره شمالی و کوبا ادامه دهد.

مدیر کل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی می‌گوید: «به نظر من، جز گفت‌وگو راه دیگری نیست. هرچند کمی دیر به این نکته پی بردیم، اما همین که به این نتیجه رسیدیم، خیلی خوب است. در مورد ایران، کره شمالی و همینطور کوبا، تنها راه رفع تنش‌های موجود زور آزمایی نیست. همه راه‌ها که نباید به شورای امنیت سازمان ملل ختم شود، بلکه باید ببینیم ریشه مشکلات کجاست و بر اساس احترام متقابل، وارد گفت‌وگویی رودررو شویم.»

سیاست‌های باراک اوباما در بسیاری از مسائل خارجی از جمله ایران شباهت چندانی به سیاست‌های دولت جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده ندارد.

جورج بوش، ایران را در کنار کره شمالی و عراق «محور شرارت» خوانده بود.

باراک اوباما، خواهان تعامل با ایران شده است.

رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده، همچنین در پیام نوروزی خود، از رهبران ایران خواست به سه دهه تنش در روابط بین دو کشور پایان دهند.
در نظر شماری از تحلیل گران، تهران هنوز به رویکرد تازه واشینگتن به ایران اعتماد چندانی ندارد و تصمیم نگرفته چگونه به این اقدام، واکنش نشان دهد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران،‌ پیشتر در اقدامی که خبرگزاری آسوشیتد پرس آن را «آشکارترین پیام جمهوری اسلامی در تمایل تهران بر برقراری روابطی گرم‌تر با ایالات متحده» نامید، گفت: ایران بسته پيشنهادی جدیدی را در برنامه اتمی و مذاکره با غرب ارائه می‌کند.
آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا به همراه آلمان -کشورهای پنج بعلاوه یک- اعلام کرده‌اند که از خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،‌ خواهند خواست ایران را به گفت‌وگو برای یافتن راه حلی دیپلماتیک بر سر مناقشه هسته ای جمهوری اسلامی دعوت کند.
ایران گفته است از مذاکرات «سازنده» با ۵+۱، استقبال می‌کند.

شورای امنيت سازمان ملل تاکنون با صدور سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند ولی تهران همچنان از اجرای چنین موضوعی سرباز زده و غنی‌سازی را «حق مسلم» خود اعلام کرده است.
XS
SM
MD
LG