لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۱۵

هاشمی رفسنجانی؛ انتخابات، انتقادات، بازداشت و تهدید اطرافیان


آخرین نماز جمعه به امامت هاشمی رفسنجانی؛ او خواستار دلجویی از آسیب‌دیدگان رخدادهای خونین پس از انتخابات شد
نزديکان هاشمی رفسنجانی يکی پس از ديگری بازداشت می شوند. کار از بازداشت دختر وی و تهديد به بازداشت پسرش گذشته و اکنون به محاکمه نوه اش رسيده است.

روز يکشنبه حسين مرعشی، رئيس پيشين دفتر هاشمی رفسنجانی که از نزديکان عفت مرعشی، همسر رفسنجانی است از تعطيلات نوروزی مستقيماً به زندان اوين برده شد. گفته می شود مهدی هاشمی، دومين پسر هاشمی رفسنجانی نيز که اکنون در خارج از کشور به سر می برد نيز در صورت بازگشت به کشور با خطر بازداشت روبه‌رو است. از طرف ديگر حسن لاهوتی، فرزنده فائزه هاشمی و نوه هاشمی رفسنجانی نيز که در دومين روز سال نو در بازگشت به کشور در فرودگاه بازداشت شده بود، اکنون با اتهام اقدام عليه امنيت ملی روبه‌رو است.

اين همه در حالی است که فائزه، سياسی ترين دختر هاشمی نيز در جريان اعتراضات خيابانی پس از انتخابات همراه همسر و دخترش و دختر حسين مرعشی بازداشت شده بود.

با چنين برخوردهايی معنای بازداشت و زندانی کردن حسين مرعشی و حسن لاهوتی، دو تن از نزديکترين بستگان و در واقع خانواده هاشمی رفسنجانی چيست؟

سراج الدين ميردامادی، تحليلگر سياسی مقيم پاريس معتقد است کشيده شدن دامنه بازداشت ها به حلقه اول اطرافيان و خانواده هاشمی رفسنجانی را می توان تداوم يا سرعت گرفتن روند هاشمی زدايی در جمهوری اسلامی دانست. وی در اين باره به راديو فردا می گويد: «باتوجه به اين که آقای هاشمی را از نماز جمعه تهران کنار گذاشتند و بعد حرکت هايی عليه ايشان در سايت ها و رسانه های نزديک به اصولگرايان تندرو و صدا و سيما آغاز شد، همچنين بعد از صحبت آقای هاشمی در خصوص ۱۲ فروردين و مطرح کردن نکات خيلی کوچک و ضعيفی در انتقاد به حاکميت، به نظر می رسد جريان هاشمی زدايی دارد به اوج می رسد و با فراخواندن آقای مرعشی به زندان اين پيام ها جدی تر می شود.»

در جريان انتخابات جنجالی رياست جمهوری سال گذشته، هاشمی رفسنجانی با انتشار نامه ای سرگشاده به آيت الله خامنه ای روند انتخابات را مورد انتقاد قرار داد. پس از انتخابات و شروع اعتراضات مردمی نيز وی با ايراد سخنانی انتقادآميز در خطبه های نماز جمعه مورد غضب جريان حاکم قرار گرفت. پس از اين سخنان جريانات تندرو در حاکميت، هاشمی رفسنجانی را مورد عتاب و خطاب‌های تند و بی سابقه ای قرار دادند.

اما اکنون با سرعت گرفتن حملات به هاشمی رفسنجانی، خانواده و اطرافيانش اين سؤال مطرح می شود که آيا روند مقابله با هاشمی و بازداشت نزديکان او بدون اطلاع شخص آيت الله خامنه ای ممکن است؟ آيا اين بازداشت ها بدان معنا نيست که روند هاشمی زدايی با نظارت و مديريت مستقيم آيت الله خامنه ای انجام می شود؟

سراج الدين ميردامادی در پاسخ می گويد: « بی ترديد اين بازداشت ها با هماهنگی مقام رهبری انجام می شود و خود رهبر که از جانب حاکميت تلاش می کند بحران را مهار کند، تصميم گرفته آقای هاشمی را کنار بگذارد. ولی اين تصميم برخلاف آن چه در سايت‌های رجانيوز و ديگر گروه‌های اصولگرای تندروی نزديک به آقای احمدی نژاد ديده می شود با شيب ملايمی پيش می رود، يعنی در هر مرحله که حلقه را بر آقای هاشمی و اطرافيانش تنگ‌تر می‌کنند باز پيام هايی می فرستند شايد ايشان برگردد و از حاکميت به طور مطلق و چشم وگوش بسته حمايت کند».

با وجود چنين برخوردی از سوی آيت الله خامنه ای با هاشمی رفسنجانی، اما وی در سال ۱۳۶۸ و درست يک روز بعد از فوت آيت الله خمينی از مهمترين عوامل بر سر کار آمدن آيت الله خامنه ای به عنوان رهبر ايران بود.

اما اکنون سال ها از آن زمان گذشته، ورق برگشته است و برخی از تحلیلگران معتقدند برخی شواهد و قرائن نشان می دهد که روند حذف شخصيت قدرتمندی چون هاشمی رفسنجانی و نهايی کردن پروژه «هاشمی زدايی در ايران» آغاز شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG