لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۵

عفو بین‌الملل: محدودیت تسلیحاتی علیه ائتلاف عربی اعمال شود


زن و کودک یمنی در منطقه‌ای از صنعا، پایتخت، که هدف حملات هوایی ائتلاف قرار گرفته است

عفو بین‌الملل، سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر، با هشدار در مورد احتمال وقوع «جنایت‌های جنگی» در جریان حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان در یمن، خواستار اعمال محدودیت‌های تسلیحاتی علیه آن شده است.

در گزارشی در ۱۴ مهر ماه که عنوان آن است «از آسمان شب و روز بمب می‌بارد: غیرنظامیان شمال یمن در آتش»، سازمان «عفو بین‌الملل» خواستار انجام تحقیقاتی «مستقل و موثر» شده است.

نبردها در یمن با شورش حوثی‌ها و متحدان آنها از ماه‌ها پیش آغاز شده است.

حوثی‌ها از حمایت تهران برخوردار هستند.

در پی پیشروی‌های این گروه، ائتلافی تشکیل‌شده از عمده کشورهای عربی منطقه، از فروردین گذشته، حملاتی را علیه شورشیان آغاز کرده‌اند.

ائتلاف عربی، هدف خود را بازگرداندن قدرت به رئیس‌جمهوری در تبعید، عبد ربه منصور هادی، عنوان کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید به تازگی شواهد جدیدی یافته است که حاکی از رخ دادن برخی جنایات جنگی در جریان این حملات هوایی‌ست.

این سازمان در گذشته نیز با تاکید بر وقوع جنایت جنگی از سوی طرف‌های نبردها در یمن، گفته بود در آن کشور «جای امنی برای غیرنظامیان وجود ندارد».

گزارش تازه عفو بین‌الملل بر حملات هوایی ائتلاف عربی تمرکز کرده است.

سازمان مدافع حقوق بشر در مورد «۱۳ مورد حمله مرگبار» تحقیق کرده است. حملاتی که می‌گوید «حدود ۱۰۰ قربانی غیرنظامی، از جمله ۵۹ قربانی خردسال» برجای گذاشته است.

عفو بین‌الملل می‌گوید کشته شدن موجی از غیرنظامیان در چنین حملات مرگباری، اهمیت فوق‌العاده اعمال محدودیت در فروش برخی جنگ‌افزارها را به ائتلاف عربی نشان می‌دهد.

این سازمان در عین حال تاکید کرده است که آمریکا یا هر کشوری که به طرف‌های درگیر در یمن جنگ‌افزار می‌دهد، موظف است مطمئن شود جنگ‌افزارهای ارسالی در تقابل جدی با قوانین بین‌المللی انسانی قرار ندارد.

سازمان ملل برآورد می‌کند که در جریان نبردهای یمن، تا کنون، دست‌کم ۵ هزار نفر کشته و ۲۵ هزار نفر زخمی شده‌اند. بسیاری از قربانیان غیرنظامی هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG