لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۱۷

دو موسسه آمریکایی: «جبهه‌النصره» از «داعش» خطرناک‌تر است


یک عضو تاتار گروه جبهه‌النصره در یک ویدئوی تبلیغاتی این گروه
یک عضو تاتار گروه جبهه‌النصره در یک ویدئوی تبلیغاتی این گروه

دو موسسه تحلیلی در ایالات متحده، در گزارشی با انتقاد از تمرکز نبردهای آمریکا علیه گروه «حکومت اسلامی» (داعش)، می‌گویند برای این کشور گروه «جبهه‌النصره» در درازمدت خطری به مراتب بیشتر از «داعش» است.

کارشناسان موسسه محافظه‌کار «امریکن انترپرایز» همراه «موسسه مطالعات جنگ» (آی‌اس‌دابلیو)، در گزارش خود، خطر ناشی از هر دو گروه اسلام‌گرا را بسیار شدید توصیف کرده‌اند.

این دو موسسه می‌گویند هر راهبردی که در نهایت به حضور جبهه‌النصره، شاخه القاعده در سوریه، خاتمه ندهد، در نهایت تامین‌کننده امنیت ایالات متحده نخواهد بود.

در این گزارش گروه جبهه‌النصره در مقایسه با گروه‌های افراطی دیگر «مهم‌ترین تهدید در درازمدت» توصیف شده است.

در بخشی از گزارش آمده است «این شاخه القاعده، در همکاری با دیگر گروه‌های محلی مخالف [دولت سوریه] شبکه‌ای در حال گسترش ایجاد کرده است؛ گروه‌هایی که یا حضورشان وابسته به جبهه‌النصره است یا شدیدا به آن وفادار هستند».

این دو موسسه می‌گویند تحلیل‌گران طی چندین هفته در تهیه این گزارش به آنها کمک کرده‌اند.

دولت آمریکا گروه «جبهه‌النصره» را گروهی تروریستی می‌داند و در آغاز حملات هوایی ائتلاف به رهبری این کشور در سوریه، اعضای این گروه نیز هدف قرار گرفتند. حملاتی نیز به گروه کوچک‌تری موسوم به «خراسان» شده است که اعضای آن نیز سابقه‌ حضور در القاعده را داشته‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران، فرانسه یا ترکیه از دیگر کشورها یا سازمان‌هایی هستند که این گروه را «تروریستی» می‌دانند.

دو سال پیش رسانه‌های ترکیه گزارش داده بودند که هفت عضو «جبهه‌النصره» در مرز آن کشور و سوریه، با مقداری جنگ‌افزار شیمیایی دستگیر شده‌اند.

با این همه «امریکن انترپرایز» و «موسسه مطالعات جنگ» می‌گویند دولت ایالات متحده تمرکز خود را به طور مشخصی بر نابودی گروه موسوم به «حکومت اسلامی» گذاشته است و در چنین شرایطی «جبهه‌النصره» نفوذ خود را گسترش می‌دهد.

جبهه‌النصره در حال حاضر بخشی مهم، یا احتمالا مهم‌ترین بخش ائتلافی از شورشیان سوری‌ست که مناطقی از سوریه را نیز تحت اشغال خود دارد. در این ائتلاف نه تنها گروه‌های اسلام‌گرا که برخی گروه‌های کوچک‌تر وابسته به «ارتش آزاد سوریه» نیز حضور دارند.

در مارس سال گذشته میلادی، جبهه‌النصره، گزارش‌ها در مورد بریدن از القاعده را شدیدا رد کرده و بار دیگر به این گروه افراطی ابراز وفاداری کرد.

به گفته «امریکن انترپرایز» و «موسسه مطالعات جنگ» با وجود آنکه این‌ گروه، بر خلاف «داعش» هنوز حمله‌ای به غرب نکرده است، اما ممکن است این کار در حال حاضر با این استراتژی انجام نشده که توجه مقام‌های غربی را به خود جلب نکنند.

گروه «جبهه‌النصره» در سال ۲۰۱۲ ایجاد شد. ابومحمد جولانی، رهبر این گروه، چهره نسبتا ناشناخته‌ای‌ست که یک بار شبکه الجزیره با او مصاحبه‌ای انجام داد.

XS
SM
MD
LG