لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۲۵

اسد: آتش‌بس در یک هفته؟ هیچ‌کس نمی‌تواند


رئیس‌جمهوری سوریه در سخنان تازه‌ای در دمشق با اشاره به توافقات مونیخ برای برپایی آتش‌بس در آن کشور، گفته است این به معنی توقف در استفاده از اسلحه نیست و کسی قادر نیست در یک هفته شرایط لازم برای ایجاد آتش‌بس را فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار اسد، ۲۶ بهمن ماه در سخنانی تلویزیونی گفته است «آنها می‌گویند آتش‌بس می‌خواهند» او سپس پرسیده «چه کسی می‌تواند تمام شرایط لازم را در یک هفته ایجاد کند؟» و پاسخ داده است «هیچ‌کس».

به گزارش خبرگزاری‌های فرانسه، «سانا» از رئیس‌جمهوری سوریه نقل کرده که «چه کسی با تروریست‌ها صحبت خواهد کرد؟ اگر یک گروه تروریستی از آتش‌بس امتناع کند، چه کسی او را مجبور به انجام این کار می‌‌کند؟ در عمل صحبت کردن (در مورد آتش‌بس) کار سختی است».

دولت مرکزی سوریه، بارها گروه‌های مخالف خود را، به طور عمومی، «گروه تروریستی» خطاب کرده است. سرکوب شدید اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز اولیه علیه حکومت اسد در سوریه، رفته‌رفته بحرانی را به وجود آورد که به یک جنگ داخلی گسترده تبدیل شد. در این میان، گروهی از مخالفان اسد مانند «حکومت اسلامی»، به تجمع افراطیونی تبدیل شدند که دست به حملات مرگباری خارج از مرزهای سوریه نیز زداند.

قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای، هفته گذشته در جریان نشستی در مونیخ، آلمان، بر سر برپایی آتش‌بس در سوریه، طی یک هفته، توافق کردند. البته جزئیات اجرایی آن قرار است توسط کارگروه سازمان ملل به ریاست روسیه و آمریکا مکتوب شود. این آتش‌بس گروه‌های «حکومت اسلامی» و «جبهه‌النصره» را که از منظر شورای امنیت سازمان ملل «تروریستی» هستند، در بر نمی‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای اسد در سخنان تلویزیونی خود گفته است «آتش‌بس به معنی توقف عملیات نیست، اگر چنین اتفاقی بیافتد، به معنی این نیست که هر یک از طرف‌ها از استفاده از سلاح خودداری خواهد کرد».

او افزوده است «آتش‌بس در درجه اول به معنی جلوگیری از پیشروی تروریست‌ها است. انتقال سلاح، تجهیزات و تروریست‌ها، یا تقویت مواضع مجاز نخواهد بود».

رئیس‌جمهوری سوریه می‌گوید در مورد مشخص کردن اینکه چه کسی «تروریست‌» است پرسش‌های زیادی مطرح است. او افزوده چنانچه نقطه نظر دولت را در نظر بگیریم، هر کسی که علیه آن دست به اسلحه ببرد، تروریست است.

نیروهای بشار اسد با کمک شبه‌نظامیان خارجی، نیروهای ایرانی و حملات هوایی روسیه، طی روزهای گذشته توانستند دست به پیشروی‌هایی در مناطق حلب بزنند. روسیه می‌گوید به درخواست «دولت مشروع سوریه» دست به حملات هوایی در آن کشور زده است. ایران می‌گوید نیروهای نظامی آن کشور به عنوان «مستشار» در سوریه حضور دارند. غرب خواستار توقف فوری حملات در شمال سوریه شده بود. گزارش‌ها حاکی از کشته و زخمی شدن صدها غیرنظامی در حملات هوایی و نیز آوارگی ده‌ها هزار سوری دیگر طی روزهای گذشته است. از سوی دیگر تنش‌های تازه باعث شده تا ترکیه و عربستان سعودی، از مخالفان سرسخت اسد، نیز تهدید به «واکنش شدید» یا «ورود زمینی» به جنگ داخلی سوریه بکنند.

قدرت‌های جهانی و کشورهای منطقه در تلاش برای یافتن یک راه‌حل سیاسی و گذار از جنگ داخلی، هنوز موفقیت چندانی کسب نکرده‌اند. در حالی‌که خواست کشورهایی مانند ترکیه و عربستان کناره‌گیری اسد از قدرت است، ایران می‌گوید رئیس‌جمهوری سوریه «خط قرمز» تهران است.

یک مرکز تحقیقاتی به تازگی گفته است آمار کشته‌شدگان جنگ داخلی سوریه به ۴۷۰ هزار نفر رسیده است؛ حدود دو برابر بیشتر از آماری است که سازمان ملل متحد آخرین بار منتشر کرده بود.

XS
SM
MD
LG