لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۳۴

استرالیا به حملات هوایی در عراق می‌پیوندد


خدمه نیروی هوایی ارتش استرالیا در کوئینزلند

تونی ابوت، نخست‌وزیر استرالیا، روز جمعه ۱۱ مهر اعلام کرد، نیروهای نظامی کشورش به حملات هوایی آمریکا و متحدانش علیه گروه «حکومت اسلامی» در عراق می‌پیوندد.

استرالیا تازه‌ترین کشوری‌ست که نیروهای نظامی خود را برای حملات هوایی ائتلافی که ایالات متحده تشکیل داده راهی عراق می‌کند؛ پیشتر فرانسه و بریتانیا نیز به این حملات پیوسته بودند.

ابوت در عین حال گفته است نیروهای ویژه آن کشور برای انجام امور «مشاورتی و کمکی» برای بالا بردن توان نیروهای عراقی در نبرد علیه شبه‌نظامیان افراطی حکومت اسلامی در خاک آن کشور مستقر خواهند شد.

آمریکا علاوه بر عراق، در سوریه نیز دست به حملاتی علیه افراطیون اسلام‌گرا زده است؛ اما در سوریه متحدان عرب واشینگتن به حملات هوایی ائتلاف پیوسته‌اند. کشورهای غربی از حضور در عملیات در سوریه تا کنون خودداری کرده‌اند.

روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد، می‌گوید آن طور که به نظر می‌رسد نیروهای هوایی استرالیا، نخستین ماموریت خود را روز ‌یک‌شنبه انجام خواهند داد.

به گفته نخست‌وزیر استرالیا لازم است که «حکومت اسلامی» را در «خانه و خارج» تحلیل برد.
به گفته نخست‌وزیر استرالیا لازم است که «حکومت اسلامی» را در «خانه و خارج» تحلیل برد.

تونی ابوت در کنفرانسی خبری در این مورد گفته است «هشدار می‌دهم که آرایش قشون در عراق می‌تواند زمانبر باشد، قطعا ماه‌ها -و نه هفته‌ها- طول خواهد کشید».

به گفته نخست‌وزیر استرالیا لازم است که «حکومت اسلامی» را در «خانه و خارج» تحلیل ببرد.

دولت استرالیا طی روزهای اخیر بر تمهیدات امنیتی در خاک خود افزوده است. آنچه در پی دستگیری افرادی که به گفته آن کشور قصد داشتند در سیدنی سر کسی را ببرند، رخ می‌دهد.

روز ۲۷ شهریور صدها افسر پليس، در عملياتی که «بزرگ‌ترين عمليات ضد تروريستی» تاريخ اين کشور توصيف شده، ۱۵ مظنون را در شهرهای بريزبين و سيدنی استراليا دستگير کردند.

این افراد متهم به تماس با اعضای گروه «خلافت اسلامی» در خاورمیانه هستند.

دو روز پس از آن دولت استرالیا اعلام کرد که برای تشدید اقدامات امنیتی علیه تروریسم، لایحه‌ای تازه را به پارلمان آن کشور ارائه خواهد کرد.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG