لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۵۰

حمایت اردوغان از دوحه؛ «ترکیه به اعزام نیروی نظامی به قطر سرعت می‌بخشد»


رجب طیب اردوغان در کنار وزیر خارجه ترکیه

رئیس‌جمهوری ترکیه ضمن حمایت از قطر و رد اتهام‌های وارد شده از سوی چند کشور عربی در مورد حمایت دوحه از افراد و گروه‌های تروریستی، می‌گوید دولتش به طرح اعزام نیروهای نظامی به قطر سرعت می‌بخشد.

رجب طیب اردوغان، ۱۹ خرداد ماه خواستار پایان‌دادن به انزوا و محاصره قطر شد و گفت «تا کنون من هیچ نشانه‌ای از حمایت قطر از تروریسم ندیده‌ام».

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

عربستان سعودی و شماری از متحدان آن؛ مصر، امارات متحده عربی و بحرین، با متهم کردن قطر به حمایت از افراد و سازمان‌های تروریستی و نیز دخالت در امور داخلی خود با پشتیبانی از گروه‌هایی مانند اخوان‌المسلمین و حماس، روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. آن‌ها خواستار خروج شهروندان آن کشور شده و مسیرها و پایانه‌های هوایی، دریایی و زمینی خود به این کشور کوچک در خلیج فارس را نیز مسدود کرده‌اند.

این کشورها روز پنج‌شنبه فهرستی منتشر کردند که می‌گویند سازمان‌ها و چهره‌های مرتبط با تروریسم و مورد حمایت قطر را در بر می‌گیرد. ساعاتی بعد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، قطر را متهم کرد که «به طور سنتی» و در «سطوح بالا» حامی تروریسم بوده و از این کشور خواست «سریعاً به حمایت خود از گروه‌های تروریستی پایان دهد».

قطر اتهام‌های وارد شده را رد کرده و آن‌ها را فشارهای خارجی برای تغییر مسیر سیاست‌های دوحه توصیف کرده‌است. دولت ترکیه، از دیگر حامیان قطر در منطقه، نیز به حمایت از آن کشور پرداخته‌است.

رجب طیب اردوغان گفته است کشورهای عربی «نهادهایی که پایه‌گذاری شده‌اند تا خدمات مختلفی ارائه کنند را با عنوان گروه‌های تروریستی معرفی کرده‌اند… چنین چیزی نباید رخ دهد. من این نهادها را می‌شناسم».

آنکارا که مانند دوحه از حامیان شماری از گروه‌ها مانند اخوان‌المسلمین به‌شمار می‌رود، طرحی برای اعزام مستشاران نظامی به قطر داشته که اردوغان تاکید کرده اجرای آن شتاب خواهد گرفت. طرح اعزام نیرو ۱۷ دی ماه به تصویب پارلمان ترکیه رسیده بود.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین تاکید کرده دولتش تلاش خواهد کرد تا قطر با کمبود مواد غذایی و نیازهای پزشکی روبه‌رو نشود. قطر به‌طور گسترده‌ای وابسته به واردات نیازهای اولیه، از جمله از طریق مرز زمینی خود با عربستان سعودی‌ست که اکنون مسدود شده‌است.

اردوغان تاکید کرده «بعضی‌ها هستند که از حمایت ما از برادران قطری، و ارسال غذا برای آن‌ها راضی نیستند. مرا ببخشید! ما به پشتیبانی همه‌جانبه از قطر ادامه خواهیم داد».

روز جمعه، با وجود انتقاد رئیس‌جمهوری ایالات متحده از قطر، وزارت خارجه آن کشور، ۱۹ خرداد ماه خواستار آن شد که محدودیت‌های کشورهای عربی علیه قطر رفع شود و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید محاصره دوحه، در مسیر تلاش‌های ایالات متحده برای مبارزه با گروه داعش مانع ایجاد کرده است.

قطر، محل حضور هزاران نفر از نیروهای نظامی ایالات متحده است که شمار عمده‌ای از آن‌ها، در کنار ده‌ها فروند هواپیمای نظامی در پایگاه هوایی العدید مستقر هستند. دوحه و واشینگتن، پیش از این تاکید کرده بودند که وقایع فعلی تاثیری بر همکاری‌های نظامی دو طرف نخواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG