لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۵

حزب مرکل در انتخابات پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان صاحب یک پیروزی مهم شد


آنگلا مرکل

حزب محافظه‌کار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، موفق شده‌است در ایالت نوردراین-وست‌فالن، پرجمعیت‌ترین ایالت کشور، صاحب یک پیروزی مهم شود. این پیروزی ممکن است نشان‌دهنده اقبال عمومی به حزب خانم مرکل در انتخابات سراسری ماه سپتامبر باشد.

نتایج اولیه شمارش آرا در بامداد ۲۵ اردیبهشت ماه، از برتری حزب دمکرات-مسیحی با ۳۳ درصد آرا، در مقایسه با مهم‌ترین رقیب این حزب یعنی سوسیال-دمکرات‌ها با ۳۱ درصد آرا، حکایت دارد.

این نتایج در‌عین‌حال نشان می‌دهد سوسیال-دمکرات‌ها نزدیک به هشت درصد از آرای خود در سال ۲۰۱۲ را از دست داده‌اند. پس از انتخابات، هانلر کرفت، نخست‌وزیر و رهبر این حزب در ایالت نوردراین-وست‌فالن از مقام‌های خود کناره‌گیری کرد.

نوردراین-وست‌فالن در غرب کشور آلمان، دربرگیرنده نزدیک به ۲۰ درصد جمعیت کل این کشور است؛ مرکز این ایالت دوسلدرف است و چهار شهر از ده شهر بزرگ آلمان، یعنی خود دوسلدورف، دورتمند، اسن و کلن در آن قرار دارند. نکته مهم دیگر در مورد این ایالت آن‌ است که برای مدت‌ها از مراکز و پایگاه‌های سیاسی سوسیال-دمکرات‌ها به‌شمار می‌رفت. با این حساب رهبری در پارلمان این ایالت که تا کنون در درست ائتلافی از سوسیال-دمکرات‌ها و حزب سبز آلمان بود، دگرگون خواهد شد.

در عین حال این پیروزی می‌تواند نشاندهنده رویکرد عمومی مردم آلمان به حزب دمکرات-مسیحی در انتخابات سراسری ماه سپتامبر و حتی ادامه صدارت آنگلا مرکل برای چهارمین بار در گسترده‌ترین اقتصاد اروپا باشد.

مارتین شولتز، رهبر سوسیال‌-دمکرات‌های آلمان، مهم‌ترین رقیب خانم مرکل در انتخابات ماه سپتامبر است.

نتایج اولیه آرا نشان می‌دهد حزب لیبرالِ «دمکرات آزاد» با بیش از ۱۲ درصد و نیز حزب دست راستی و تندروی «آلترناتیو برای آلمان» با بیش از ۷ درصد آرا به پارلمان نوردراین-وست‌فالن راه یافته‌اند. سبزها ۶ درصد آرا را از آن خود کرده‌اند که بیش از حداقل پنج درصد لازم است و آن‌ها نیز به احتمال زیاد وارد پارلمان خواهند شد. حزب چپ تندوری «دای‌لینک» موفق نشده به حداقل پنج درصد لازم برای راه‌یابی به مجلس ایالتی دست پیدا کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG