لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۱۹

مذاکرات تازه اروپا در مورد بحران مهاجران غیرقانونی


مهاجران تازه در سیسیل. عکس در میانه ماه آوریل گرفته شده است

در حالی‌که بار دیگر نگرانی‌ها از افزایش موج مهاجران غیرقانونی و پناهجویان از طریق دریای مدیترانه افزایش یافته، رهبران اروپایی در رم گرد می‌آیند تا به بررسی اقدامات تازه در این رابطه بپردازند.

دونالد توسک، رئیس اتحادیه اروپا، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا، پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، از شرکت‌کنندگان در دیدارهای دو روزه‌ای هستند که از ۱۶ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

رسانه‌ها و مقام‌های ایتالیا نگرانی خود را از این موضوع که این کشور بار دیگر به مبدا اصلی پناهجویان و مهاجران قایق‌سوار تبدیل شود، پنهان نمی‌کنند.

از زمانی که توافق جنجالی اتحادیه و ترکیه برای مهار عزیمت پناهجویان از ترکیه و مرزهای بالکان به اروپا شکل گرفت، بار دیگر به طور محسوسی به شمار مهاجرانی که از مدیترانه می‌گذرند، افزوده شده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید از اول ژانویه سال جاری، نزدیک به ۲۹ هزار نفر خود را به ایتالیا رسانده‌اند.

در عین حال رم نگران است، بر خلاف گذشته، در صورتی که، مثلا اتریش اقدام به کنترل مرزهای خود در کوه‌های آلپ بکند، برای اسکان دادن به مهاجران و پناهجویان تنها رها شود.

دیدارهای دو روز پیش‌رو از بعد از ظهر پنج‌شنبه با گفت‌وگوهای مرکل و رنتزی آغاز می‌شود.

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک، که از جمله حامیان توجه جهانی به حل مسئله پناهجویان به شمار می‌رود، روز جمعه در دیدارها شرکت خواهد کرد.

نشست‌های دو روزه در حالی‌ست که چالش‌های تازه‌ای در چشم‌انداز اتحادیه اروپا وجود دارند؛ همه‌پرسی در بریتانیا برای ماندن یا خروج از اتحادیه که ماه آینده برگزار خواهد شد. و در عین حال احیای مذاکرات بر سر وام‌ها و کمک‌های اعطایی به یونان، کشوری که خود از دیگر مبادی اصلی ورود پناهجویان و مهاجران است.

XS
SM
MD
LG