لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۲۷

نامزد جمهوری‌خواه: توافق اتمی اسرائیلی‌ها را به سوی در کوره می‌برد


مایک هاکبی
مایک هاکبی

حزب دمکرات ایالات متحده خواستار پوزش‌خواهی رسمی مایک هاکبی، از نامزدهای حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری، از گفته‌های او در این مورد که توافق اتمی «اسرائیلی را به سمت در کوره می‌برد»، شده است.

گفته‌های چهار مرداد ماه آقای هاکبی به یک وب‌سایت محافظه‌کار، و استفاده از واژه «کوره»، که بازتاب نسبتا گسترده‌ای پیدا کرده است، در برخی رسانه‌ها اشاره‌ای تلویحی به جریان «هولوکاست» علیه یهودیان در جنگ جهانی دوم تعبیر شده است.

دبی واسرمن شولتز، رئیس کمیته ملی حزب دمکرات آمریکا، که خود نخستین نماینده زن یهودی‌تبار از فلوریدا در کنگره بوده، به این گفته‌ها واکنش نشان داده است.

خانم شولتز می‌گوید، از زیر سوال بردن دین رئیس‌جمهور اوباما، تا علاقه او به مردم آمریکا از سوی حزب جمهوری‌خواه، ما دیگر همه‌چیز را از این حزب و نمایندگان آن برای انتخابات ریاست‌جمهوری دیده‌ایم.

او در ادامه افزوده است، اما اکنون نامزدی با بخت بسیار بالا در میان جمهوری‌خواهان می‌گوید رئیس‌جمهوری اوباما، اسرائیلی‌ها را به سمت کوره می‌برد؛ «چنین بیانی، هر چند اکنون در گفته‌های بخت اول جمهوری‌خواهان رایج است، هیچ جایی در سیاست آمریکا ندارد».

خانم شولتز خواسته است تا مایک هاکبی از جامعه یهودیان و مردم آمریکا پوزش بخواهد.

نامزد جمهوری‌خواه در سخنان خود، همانند گروهی بزرگ از سیاست‌مداران جمهوری‌خواه، به توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی تاخته و حتی آن را «ابلهانه» توصیف کرده است.

او می‌گوید «همه توافق را خوانده است» و «باید متوقف شود».

از توئیتر مایک هاکبی: «توافق اتمی با ایران اسرائیلی را به سمت کوره می‌برد».

انتقاد و حملات نمایندگان جمهوری‌خواه به توافق اتمی و نیز دولت آمریکا تازگی ندارد. طی روزهای گذشته و با آغاز روند بازبینی این توافق در کنگره آن کشور، که اکثریت در آن با جمهوری‌خواهان است، این حملات و نیز واکنش و دفاع مقام‌های دولتی بار دیگر شدت گرفته است.

از توئیتر دبی واسرمن شولتز: «هاکبی باید عذرخواهی کند».

یکی از تازه‌ترین مواردی که دولت آمریکا به دفاع از توافق با ایران دست زده، گفته‌های معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا است که خود آن نیز به جامعه یهودیان اشاره دارد.

جو بایدن از رهبران یهودیان آمریکا خواسته‌است حتی اگر با توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی مخالف هستند، اما «واقعیت‌های» آن را ببینند.

آقای بایدن، همچون بسیاری از دولتمردان دیگر در کاخ سفید، تاکید کرده است که توافق اتمی با ایران، امنیت بیشتری را برای اسرائیل، آمریکا و منطقه فراهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG