لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۴۶

دو کشته و ده‌ها زخمی در «گلوله‌باران» تجمع معترضان تایلندی


تجمع مخالفان در بانکوک
افراد مسلح شب سوم اسفند با حمله به تجمع مخالفان دولت تایلند در شرق آن کشور، به سوی معترضان شلیک کرده و نارنجک پرتاب کرده‌اند، آنچه دست‌کم دو کشته و ۴۱ زخمی برجای گذاشته است.

خبرگزاری آلمان می‌گوید وضعیت چهار نفر از زخمی‌شدگان از جمله یک دختر بچه هشت ساله «وخیم» گزارش شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز می‌گوید یک دختر بچه پنج سال در این حمله کشته شده است.

خبرگزاری‌ها به نقل از منابع محلی گزارش داده‌اند که این حمله در «کائو سامینگ» در ۲۰۰ کیلومتری پایتخت آن کشور، بانکوک، به دست افرادی مسلح که در دو وانت بودند، صورت گرفته است.

مشخص نیست چه کسی دست به این حمله زده است، اما تنها ساعتی پس از این حمله یکی از رهبران ارشد حزب حاکم «پوآ تای» در جمع هواداران دولت گفت «این نبرد سخت‌تر از هر نبرد دیگری است».

خبرگزاری رویترز می‌گوید هواداران دولت تایلند روز شنبه اعلام کردند که بر مخالفان «سخت» خواهند گرفت. این موضوع بر نگرانی‌ها از درگیری میان دو گروه و بالا گرفتن تنش‌هایی که هفته‌هاست در آن کشور ادامه دارد افزوده است.

رهبران «یو دی دی»، حزب هوادار دولت، گفته‌اند خود با مخالفان به رهبری سوتپ توئکسوبان، رهبر آنها، «طرف» خواهند شد.

رویترز می‌گوید در سخنرانی هواداران دولت در بانکوک هزاران نفر حضور داشتند و سخنرانی‌ها با تشویق آنها روبه‌رو شده است.

اعتراضات هفته‌های گذشته بزرگ‌ترین و خونبارترین تظاهرات ضددولتی در تایلند از سال ۲۰۱۰ میلادی‌ست. زمانی که اعتراضات خونبار به روی کار آمدن دولت فعلی انجامید.

در اعتراضات چهار سال پیش، زمانی که سوتپ، معاون نخست‌وزیر وقت بود، تنش‌ها ۹۰ کشته و صدها زخمی برجای گذاشت.

در هفته گذشته، روز سه‌شنبه چهار نفر در بانکوک در پی درگیری پلیس و مخالفان کشته شدند، روز جمعه نیز شش نفر در پی انفجار یک نارنجک زخمی شدند.

پادشاه تایلند هنوز به طور رسمی نظری در باره تازه‌ترین دور تنش‌های سیاسی و خیابانی نداده است.

بسیاری از درگیری‌‌ها میان هواداران حزب حاکم که از مناطق روستایی‌نشین و کمتر توسعه‌یافته تایلند می‌آیند (موسوم به سرخ‌پوش‌ها) و مخالافان شهرنشین و عمدتا از مناطق جنوبی (موسوم به زردپوش‌ها) رخ داده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید در درگیری‌های مربوط به اعتراضات اخیر «هفده نفر» هم از غیرنظامیان و هم از نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG