لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۲۵

فرمانده نیروی زمینی ارتش: داعش می‌خواست به ۱۲ کیلومتری مرز برسد


احمدرضا پوردستان

فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران می‌گوید در سال ۱۳۹۳ نیروهای داعش می‌خواستند به ۱۲ کیلومتری مرز ایران برسند. او با اشاره به «تهدیدهای پیرامونی و اطراف کشور» بار دیگر تاکید کرده که «نزاجا» نیروی «واکنش سریع» تشکیل می‌دهد.

سرتیپ احمدرضا پوردستان به تازگی گفت‌وگویی با نشریه «صف»، ارگان ارتش ایران داشته‌است.

به گزارش ۲۲ اردیبهشت ماه خبرگزاری فارس، سرتیپ پوردستان در این مصاحبه گفته است برای تشکیل قرارگاه واکنش سریع، تیپ‌هایی آماده شده و برخی نیز در حال شکل‌گیری هستند.

آقای پوردستان در پایان سال گذشته نیز خبر از تشکیل «یگان‌های واکنش سریع» نیروی زمینی ارتش داده بود.

احمدرضا پوردستان در بخشی دیگر از سخنان خود گفته است در سال ۱۳۹۳، نیروهای گروه موسوم به «حکومت اسلامی» (داعش) «در فاصله زمانی کوتاهی»، از استان انبار عراق گذشت و به استان دیالی، در مرز کرمانشاه و ایلام رسیدند.

او افزوده است «از طرف دیگر به سعدیه و جلولا آمدند و می‌خواستند در گام بعدی تا خانقین که در ۱۲ کیلومتری مرز ما است، برسند که یگان‌های نیروی زمینی با قدرت وارد عمل شدند.»

پیشتر، در دی‌ماه سال ۱۳۹۳، فرمانده وقت نیروی انتظامی ایران گفته بود گروه «حکومت اسلامی» تا ۴۰ کیلومتری مرز ایران در حوالی قصرشیرین در استان کرمانشاه پیش آمده بود، اما در آن زمان تاکید کرده بود دیگر «در هیچ نقطه‌ای» به مرزهای ایران نزدیک نیست. [بیشتر بخوانید]

بر اساس گزارش‌های سال ۱۳۹۳، گروه داعش در خرداد ماه آن سال، شهرهای جلولا و سعديه در استان دياله عراق را تصرف کرده بود که در ۴۱ کیلومتری مرز هستند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران گفته است در آن شرایط «۵ تیپ عملیاتی وارد میدان شدند». به گفته او «هنوز هم رگه‌هایی از هواداری داعش در استان دیالی عراق وجود دارد.»

از زمان پیشروی‌های «حکومت اسلامی» در عراق و سوریه در سال ۹۳ و ماه‌های پس از آن، خبرهایی از بازداشت‌ها یا درگیری با گروه‌های و افراد «تکفیری» که قصد «انجام عملیات» در ایران را داشته‌اند منتشر شده است.

در موارد مختلف هویت دقیق بازداشت‌شدگان یا کسانی که در درگیری‌ها با نیروهای امنیتی و نظامی ایران کشته شده‌اند، بیان نشده؛ برخی مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند این افراد و گروه‌ها «فرامرزی» هستند.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران ماه پیش گفته بود در سال گذشته «سه گروه تروریستی» در مرزهای غربی و شرقی کشور «منهدم» و «اعضای» آنها از جمله «دو تبعه ایرانی و یک تبعه پاکستانی که حامل تجهیزات پیشرفته‌ای بودند» دستگیر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG