لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۷

قطر می‌گوید برای مقابله با پیامد‌های قطع رابطه «پول کافی دارد»


عبدالله بن محمد بن سعود آل ثانی می‌گوید «ما پول کافی برای آن‌که جلوی هرگونه شوک [ناشی از قطع رابطه و انزوا] را بگیریم، داریم»

رئیس بانک مرکزی قطر می‌گوید آن کشور ذخیره‌ای ۳۴۰ میلیارد دلاری دارد که می‌تواند در برابر «هرگونه شوک» ناشی از انزوا و قطع رابطه عربستان و متحدانش، «به‌کار آید». بیش از یک ماه از قطع رابطه عربستان، بحرین، مصر و امارات، با دوحه می‌گذرد.

عبدالله بن محمد بن سعود آل ثانی، رئیس بانک مرکزی قطر، در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی، که ۱۹ تیر ماه پخش شده، گفته است ذخیره ارزی آن کشور نشان‌گر «اعتبار سیستم» مالی حاکم بر آن کشور است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

این مقام دولتی قطر می‌گوید «ما پول کافی برای آن‌که جلوی هرگونه، هرگونه شوک [ناشی از قطع رابطه و انزوا] را بگیریم، داریم».

عربستان و سه کشور عربی دیگر در میانه خرداد ماه، پس از متهم کردن حکومت قطر به حمایت از تروریسم، با دوحه قطع رابطه کرده و مسیرهای ورودی و خروجی به آن کشور را مسدود کردند.

دوحه حمایت از تروریسم را رد کرده‌است.

کشورهای قطع‌رابطه‌کننده اندکی بعد فهرستی از شرایط خود برای ازسرگیری مناسبات را برای قطر فرستادند. در این فهرست مواردی مانند کاهش رابطه با ایران و بستن دفاتر دپیلماتیک این کشور، پایان دادن به کار شبکه الجزیره و برخی دیگر رسانه‌های پشتیبانی‌شده از طرف دوحه و یا برچیدن پایگاه نظامی ترکیه، خواسته شده‌است.

قطر این خواسته‌ها و شروط را رد کرده‌است. کشورهای عربی نیز گفته‌اند اقدامات بیشتری را علیه دوحه در پیش خواهند گرفت.

عبدالله بن محمد بن سعود آل ثانی به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفته‌است بانک مرکزی قطر، ۴۰ میلیارد دلار ذخیره و مقادیری طلا دارد و صندوق سرمایه‌گذاری آن کشور نیز ۳۰۰ میلیارد دلار ذخیره دارد که می‌تواند به‌صورت نقدینه درآورد.

سازمان سرمایه‌گذاری قطر، دربرگیرنده شرکت سرمایه‌گذاری و صندوق ارزی دولت آن کشور است. این نهاد در سال ۲۰۰۵ میلادی تشکیل شده و هدف از تشکیل آن نیز مدیریت بر مازاد درآمد ناشی از فروش نفت و گاز قطر و سرمایه‌گذاری آن در بازراهای جهانی است. بنابر گزارش‌ها این سازمان سهام‌دار شماری از شرکت‌های بزرگ خارجی، از جمله ۱۷ درصد از سهام گروه فولکس‌واگن، ۱۳ درصد از سهام موسسه مالی بارکلیز ویا چهار درصد از سهام توتال است.

رئیس بانک مرکزی قطر، مانند دیگر اعضای بلندپایه آن کشور، اتهام‌های واردشده به دوحه از طرف عربستان و متحدان آن را رد کرده‌است. آقای سعود آل ثانی می‌گوید سازوکارهای مالی کشورش ارتباطی با «گروه‌های تروریستی» ندارند و از تحقیقات در این مورد هم «استقبال می‌کند».

ریاض و دیگر متحدان آن می‌گویند دوحه به‌طور مشخص از گروه‌های افراطی و «گروه‌های تروریستی» در منطقه حمایت کرده و قطع رابطه با دوحه برای «حفظ تمامیت ارضی، و نیز حفاظت از امنیت ملی در برابر خطرات ناشی از تروریسم و بنیادگرایی» صورت گرفته‌است.

قطر از سوی دیگر این کشورها را متهم به دخالت در امور خود کرده‌است و می‌گوید با پذیرش شروط آن‌ها، حاکمیت ملی‌اش، از بین می‌رود.

رئیس بانک مرکزی قطر در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی گفته دولت آن کشور «با صندوق بین‌المللی پول و دیگر سازمان‌ها، برای وضع، حسابرسی و بازبینی قوانین» همکاری می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG