لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۲۰

پیشروی شورشیان سوری در استان حما به سوی مناطق هوادار دولت


نیروهای ارتش روسیه در روستایی در نزدیک شهر حمات (حما)
نیروهای ارتش روسیه در روستایی در نزدیک شهر حمات (حما)

گروهی از شورشیان سوری و نیز یک گروه ناظر بر رخدادهای سوریه، می‌گویند شورشیان در مناطقی از استان حما، به سوی شهرهای هوادار دولت بشار اسد که عمدتا علوی‌نشین و مسیحی‌نشین هستند، پیشروی کرده‌اند.

همزمان در گزارشی دیگر، یک منبع روس به خبرگزاری رویترز گفته حملات هوایی آن کشور در حلب از ماه سپتامبر گذشته، چرخشی سردرگم پیدا کرده‌است.

|تازه‌ترین خبرها در کانال تلگـــــــرام رادیو فردا|

گروهی از شورشیان از جمله «جندالاقصی» که زیر پرچم ارتش آزاد سوریه قرار دارند، شب هشتم شهریور ماه دست به حملاتی در شمال استان حما زده و برخی از مراکز و پایگاه‌های دولت را تصرف کرده‌اند.

شورشیان می‌گویند کنترل شهر «حلفایا» را در اختیار گرفته‌اند؛ شهری که نزدیک جاده اصلی حلب-دمشق و در چند کیلومتری شهر تاریخی و مسیحی‌نشین «محرده» قرار دارد.

به گزارش رویترز یکی از فرماندهان «جیش‌العزه»، از دیگر گروه‌های شورشی، گفته آنها «در حال پاک‌سازی شهر» هستند و «به‌زودی غافلگیری‌های بیشتری» برای ارتش سوریه خواهند داشت.

منابع رسمی دولتی خبر تصرف حلفایا را تائید یا رد نکرده‌اند، اما برخی رسانه‌های نزدیک به دولت از اعزام نیرو برای تجدید قوا در منطقه خبر داده‌اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه نیز خبر سقوط این شهر را تائید کرده، می‌گوید در حملات هوایی که احتمالا توسط جنگنده‌های ارتش انجام شده، ۲۰ تن از شورشیان کشته شده‌اند.

این پیشروی اخیر در حالی‌ست که نیروهای هوایی ارتش روسیه به ارتش سوریه در انجام حملات در حما و اطراف آن کمک کرده‌اند.

«اسبی در سیرک»

خبرگزاری رویترز در عین حال در گزارشی مجزا، به نقل از یک «منبع نزدیک به وزارت دفاع روسیه» می‌گوید «این احساس وجود دارد که ما از ماه سپتامبر به این سو، از زمانی که اولین بار هواپیماها را فرستادیم، شبیه اسبی در سیرک شده‌ایم که دور خودش می‌چرخد».

این منبع روسی که نامش فاش نشده، با اشاره به درگیری‌های شدید در حلب به رویترز گفته است «نیروهای ما ناکافی هستند، تعاملات ما با ایرانی‌ها، در درجه‌ای که نیاز داریم قرار ندارد؛ باید چیزی را عوض کنیم، اما نمی‌دانم چه چیزی را».

واسیلی کاشین، تحلیل‌گر «مرکز تحلیل و فناوری مسکو» نیز گفته است به نظر می‌رسد از منظر فرماندهان ارتش دولتی سوریه، نیروهای ایرانی و روسیه، «لحظه حیاتی نزدیک می‌شود».

طی هفته‌های گذشته، درگیری‌ها و حملات در حلب شدت گرفته، به‌طوری‌که سازمان‌های امدادرسانی بارها در مورد وقوع «فاجعه» انسانی هشدار داده‌اند.

رهبر حزب‌الله لبنان در ماه گذشته گفته بود این گروه، شمار بیشتری از شبه‌نظامیان خود را به حلب می‌فرستد.

روسیه در عین حال دست به انجام عملیاتی از پایگاه هوایی همدان زده که به نظر می‌رسد، به دلیل نزدیکی آن و نیز -بر اساس گفته‌های یکی از نمایندگان دوما- «بهای ناشی از جنگ» سوریه صورت گرفته‌است. موضوع استفاده از این پایگاه‌ها، که در تاریخ معاصر ایران بی‌سابقه به شمار می‌رود، خود، به واکنش‌های گسترده‌ای انجامیده‌است.

XS
SM
MD
LG