لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۲۱

نخستین روز از آتش‌بس در جنوب‌غرب سوریه «در آرامش» سپری شد


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، اظهار داشته که دژبان‌های آن کشور، با همکاری اردن و ایالات متحده، بر روند ترک تخاصم نظارت خواهند کرد

یک گروه ناظر بر جنگ داخلی سوریه و نیز گروهی از شورشیان مخالف بشار اسد تائید کرده‌اند که نخستین روز از آتش‌بس توافقی میان آمریکا و روسیه در مناطقی از جنوب‌غرب سوریه، بدون وقوع خشونت خاصی سپری شده‌است.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است ۱۸ تیر ماه، اعلام کرد از ظهر یک‌شنبه، به‌جز مواردی از خشونت‌های محدود، روز در مابقی مناطق تحت پوشش آتش‌بس در آرامش سپری شده‌است.

رامی عبدالرحمن، مدیر سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، گفته در درعا و قنیطره، تیراندازی‌هایی صورت گرفته، اما تهدیدی را متوجه روند آتش‌بس نکرده‌است. این سازمان پیش‌تر نیز خبر از آرامش نسبی در مناطق جنوب‌غربی سوریه داده بود.

آتش‌بس، مناطق درعا، سویدا و قنیطره را، در نزدیکی مرز اردن، پوشش می‌دهد.

توافق بر سر ایجاد «مناطق بدون خشونت» در جنوب‌غربی سوریه، در پی نخستین دیدار رو در روی ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ، رئیسان‌جمهوری روسیه و آمریکا، صورت گرفته‌است. این آتش‌بس مانند موارد پیشین گروه موسوم به حکومت اسلامی را در بر نمی‌گیرد.

عصام الریس، سخنگوی گروه موسوم به «جبهه جنوب» که از پشتیبانی ائتلاف به رهبری ایالات متحده برخوردار است، نیز می‌گوید «آرامش نسبی» تا فرارسیدن شب برقرار بوده‌است.

آقای ترامپ، روز یک‌شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به آغاز آتش‌بس نوشته است «آتش‌بس در سوریه ظاهرا برقرار بوده، جان‌های زیادی نجات پیدا می‌کند… خوب‌است».

او همچنین با اشاره به موضوعاتی که در مورد آن‌ها با آقای پوتین گفت‌وگو کرده، نوشته اکنون زمان «همکاری سازنده با روسیه» است. در عین حال می‌گوید تا زمانی که «مشکلات در اوکراین و سوریه» حل نشوند، تحریم‌های اعمال‌شده علیه مسکو تغییری نخواهد کرد. ←​بیشتر بخوانید

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، اظهار داشته که دژبان‌های آن کشور، با همکاری اردن و ایالات متحده، بر روند ترک تخاصم نظارت خواهند کرد.

به گفته آقای لاوروف، این اقدامات «ایجاد امنیت در مسیر کمک‌های انسان‌دوستانه و ارتباط بین گروه‌های مخالف در منطقه، و یک مرکز نظارت [بر آتش‌بس] که در اردن برپا شده» را در بر می‌گیرد.

پیش از این چندین بار در سوریه آتش‌بس برقرار شده، که دیری نپاییده و در نهایت خشونت‌ها ادامه پیدا کرده‌است.

علاوه بر توافق میان مسکو و واشینگتن، گفت‌وگوهایی جداگانه نیز میان روسیه و ایران، از مهم‌ترین حامیان بشار اسد، و ترکیه، حامی شماری از مخالفان اسد، برای ایجاد چهار منطقه «کاهش تنش» در سوریه در جریان است.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته کشورش از «آتش‌بس حقیقی در سوریه استقبال می‌کند» اما چنین چیزی «نباید به ایران امکان دهد با پر کردن خلائی که ایجاد می‌شود، در سوریه قدرت بگیرد و در نزدیکی مرز اسرائیل حضور داشته باشد».

جنگ داخلی سوریه، از سال ۲۰۱۱ و در پی سرکوب شدید اعتراضاتی عمدتا مسالمت‌آمیز به حکومت بشار اسد آغاز شد. دست‌کم شماری بین ۳۱۰ هزار تا نیم میلیون نفر در جریان نبردها و خشونت‌ها جان خود را از دست داده‌اند. نیمی از جمعیت سوریه نیز آواره شده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG