لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۰

پلیس بریتانیا: حمله لندن ممکن بود به مراتب گسترده‌تر از آنچه انجام شد باشد


ماموران در حال بازرسی محل حمله بر پل لندن

پلیس بریتانیا می‌گوید مهاجمان در جریان حمله با خودرو و چاقو به شهروندان در لندن، قصد انجام حملات گسترده‌تری را داشته‌اند و در تلاش بودند خودروی بزرگ‌تری را برای زیر گرفتن مردم کرایه کنند.

آن‌طور که پلیس لندن از روند تحقیقات خود فاش ساخته، مهاجمان قصد داشتند خودروی سنگین‌تری را برای حمله کرایه کنند. در عین‌حال آن‌ها دست‌کم ۱۳ بطری مملو از مواد قابل اشتعال همراه خود داشتند.

پلیس لندن می‌گوید در خودروی مهاجمان علاوه بر بطری‌های کوکتل‌مولوتف، چراغ‌های جوش‌کاری نیز پیدا کرده‌است.

حملات لندن به‌وسیله سه مهاجم انجام گرفت که در ساعات پررفت‌آمد شنبه‌شب، در «لاندن بریج» شهروندان را زیر گرفته و سپس با چاقو به مردم در محله‌ای در آن نزدیکی حمله‌ور شدند.

به گفته پلیس، یکی از مهاجمان، خرم شهزاد بات، ساعاتی پیش از حمله، تلاش کرده بود یک خودروی باری ۷.۵ تنی کرایه کند، اما به‌دلیل آن‌که موفق به پرداخت پول نشده، از خودروی ونی که در اختیار داشته‌اند، استفاده شده‌است.

مقام‌های امنیتی می‌گویند اگر پرداخت پول و اجاره خودروی باری با موفقیت انجام می‌شد، حمله در لندن می‌توانست «به‌مراتب بدتر» باشد.

دین هیدن، فرمانده نیروهای ضدتروریسم، افزوده، ممکن است مهاجمان قصد بازگشت به خودرو و استفاده از بطری‌های کوکتل‌مولوتف را نیز داشتند: «این را نمی‌دانیم ولی می‌توان گمان برد»، که چنین قصدی داشتند.

فرمانده نیروهای ضدتروریسم در عین حال تاکید کرده است هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که مهاجمان ارتباطی با خارج داشته یا از طریق گروه‌های خارجی در انجام حملات خود هدایت شده‌اند. پیش‌تر گروه موسوم به «حکومت اسلامی» مسئولیت حملات لندن را برعهده گرفته بود. در جریان این حملات هشت نفر کشته و ده‌ها تن زخمی شدند. پلیس بریتانیا تا کنون ۲۰ نفر را در جریان تحقیقات پس از این واقعه بازداشت کرده‌است.

XS
SM
MD
LG