لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۳

هویت سومین مهاجم حملات لندن اعلام شد


تصویر سه مهاجم لندن از چپ به راست: یوسف زغبه، خرم شهزاد بات و رشید رضوان.

پلیس بریتانیا روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد هویت سومین مهاجم شنبه شب در لندن را اعلام کرد. به گفته پلیس بریتانیا، نام این مهاجم،‌ یوسف زغبه، دارای تابعیت دوگانه مراکش و ایتالیا است.

وی همراه با خرم شهزاد بات و رشید رضوان،‌ دو مهاجم دیگر، با یک خودرو چند تن را زیر گرفتند و سپس با چاقو به کسانی که در رستوران‌های یک منطقه لندن بودند، حمله کردند. در جریان این حمله، هفت تن کشته و ۴۸ تن دیگر زخمی شدند که حال ۱۸ تن از آنان وخیم گزارش شده است.

این سه مهاجم به دست ماموران پلیس بریتانیا کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس بریتانیا در مورد یوسف زغبه گفت که او برای پلیس و سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا (ام آی ۵) ناشناس بوده است. با این همه،‌ رویترز به نقل از یک منبع در شهر رم،‌ پایتخت ایتالیا، نوشت که زغبه در سال ۲۰۱۶ میلادی به ظن تلاش برای سفر به سوریه در فرودگاه بولونیای ایتالیا بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی بلیتی یک طرفه به مقصد استانبول ترکیه خریده بود و نیروی ضد تروریستی ایتالیا اعتقاد داشت که قصد دارد به گروه حکومت اسلامی (داعش) در سوریه ملحق شود.

یک منبع دیگر نیز به رویترز گفت: زغبه از سوی مقام‌های ایتالیایی به عنوان مظنون به مقام‌های بریتانیایی معرفی شده بود.

در این میان،‌ رویترز اشاره کرد خرم شهزاد بات که متولد پاکستان و تبعه بریتانیا بود،‌ سال گذشته در یک مستند با نام «همسایه جهادی»، که از یکی از شبکه‌های بریتانیا پخش شد، نشان داده شده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ همسایگان خرم شهزاد بات، چهره‌اش را از روی فیلمی که دیده بودند به خاطر دارند و گفته‌اند به یاد می‌آورند او در جریان مراسمی در اطراف بزرگ‌ترین مسجد لندن، پرچمی سیاه با حروف عربی سفیدی در دست داشته که شبیه پرچم گروه موسوم به «حکومت اسلامی» بود.

گروه موسوم به حکومت اسلامی ادعا می‌کند «واحدی» از این گروه حملات لندن را انجام داده‌ است. مقام‌های امنیتی بریتانیا همچنان در حال تحقیق در مورد نحوه اقدامات مهاجمان لندن هستند.

آسوشیتدپرس در عین حال می‌گوید یکی از همسایگان خرم بات، نزدیک به ۱۸ ماه پیش با پلیس تماس گرفته و به آن‌ها گفته بود این فرد را دیده که با شماری از کودکان محله در حال صحبت در مورد «عقاید افراطی» خود بوده‌ است.

تاکنون اطلاعات زیادی در مورد رشید رضوان منتشر نشده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG