لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۱۴

دولت و شورشیان اوکراین صدها اسیر مبادله کردند


گروهی از شورشیان اسیر که با نیروهای ارتش مبادله می‌شوند

دولت مرکزی اوکراین و شورشیان تجزیه‌طلب هوادار روسیه در آن کشور، روز جمعه ششم دی‌ماه، دست به مبادله صدها اسیر و زندانی زدند؛ آنچه بخشی از تلاش‌های تازه برای برقراری صلح میان طرف‌ها ارزیابی شده است.

اما از سوی دیگر کی‌یف راه‌های اصلی حمل‌ونقل به شبه‌جزیره کریمه را مسدود کرده است.

دولت مرکزی اوکراین و تجزیه‌طلبان، مذاکرات تازه‌ای برای دست‌یابی به آتش‌بسی پایدار انجام داده‌اند.

تازه‌ترین گفت‌وگوها از چهارشنبه گذشته، این بار نیز مانند مذاکرات ماه سپتامبر، در مینسک -بلاروس- برگزار شد.

در این دور نمایندگان اوکراین، روسیه، جدایی‌طلبان و سازمان امنیت و همکاری اروپا شرکت داشته‌اند. آنها روز جمعه نیز دیدار و گفت‌وگوهای ویدئویی دیگری برگزار کرده و سند تازه‌ای را امضا کردند.

در پی آن مبادله اسیران در منطقه شرقی اوکراین، در دونتسک، جایی که تجزیه‌طلبان کنترل بخش‌هایی از آن را در اختیار دارند، انجام شد.

اما خبرگزاری‌ها می‌گویند طرف‌ها نتوانسته‌اند به توافق مهمی دست یابند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، دولت و شورشیان اوکراین تنها بر سر کم‌اهمیت‌ترین بخش از چهار مورد اصلی اختلاف میان خود، یعنی تبادل اسرا، به نتیجه رسیده‌اند. شمار زندانیان مبادله شده ۲۲۲ شورشی و ۱۴۵ نظامی عنوان شده است.

مرز تبادل اسیران
مرز تبادل اسیران

دولت مرکزی اوکراین از روز جمعه راه‌های ارتباطی اتوبوس‌ها و خط آهن به شبه‌جزیره کریمه را، که روسیه آن را از اوکراین به خاک خود ضمیمه کرده است، مسدود کرد.

با وجود همه اینها گفته می‌شود که تبادل زندانی‌ها، نمونه‌ای نه چندان رایج از همکاری میان دولت مرکزی و شورشیان به شمار می‌رود.

مسائل دیگری که طرف‌ها همچنان در مورد آن به گفت‌وگو پرداخته‌ و به توافق‌ها میان آنها در ماه سپتامبر باز می‌گردد، تبادل نکردن آتش، ایجاد منطقه حائل غیرنظامی و نگه داشتن نیروهای دو طرف در مرز این منطقه به شمار می‌رود.

این توافق شکننده بارها نقض شده است اما گزارش‌ها حاکی‌ست طی هفته‌های گذشته از شدت خشونت‌ها کاسته شده است.

درگیری‌های اوکراین تا کنون جان نزدیک به ۴۷۰۰ نفر را گرفته است.

XS
SM
MD
LG