لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۳۶

«دیدار» نماینده آمریکا با ائتلاف مخالف «داعش» در شمال سوریه


برت مک‌گرک، نماینده اوباما در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش است
برت مک‌گرک، نماینده اوباما در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش است

بنا بر گزارش‌ها، یک نماینده ارشد دولت آمریکا و هیئتی به سرپرستی او، برای نخستین بار از آغاز جنگ داخلی سوریه، به شمال آن کشور سفر کرده و با ائتلاف در حال نبرد علیه گروه «حکومت اسلامی» دیدار و گفت‌وگو کرده‌است.

ائتلاف موسوم به «قوای سوریه دمکراتیک» (ق‌س‌د) عمدتا از نیروهای کرد تشکیل شده‌است.

دیدار هیئت آمریکایی به سرپرستی برت مک‌گرک در حالی انجام می‌شود که ایالات متحده بر تمرکز خود در نبردهای مستقیم علیه گروه حکومت اسلامی افزوده است.

از سوی دیگر کردهای سوریه در مرکز توجه کشورهای دیگری هم قرار گرفته‌اند؛ روسیه در حال همکاری با گروهی از آنهاست، ترکیه، از متحدان اصلی واشینگتن در منطقه، با نگرانی اوضاع را رصد می‌کند و بارها در مورد همکاری با آنها هشدار داده است.

روزنامه واشینگتن‌پست و خبرگزاری فرانسه هر دو خبر این دیدار را منتشر کرده‌ و می‌گویند این سفر دو روزه در آخر هفته (شنبه و یک‌شنبه ۱۰ و ۱۱ بهمن) انجام شده‌است.

آقای مک‌گرک نماینده باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در سوریه و عراق، است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید نمایندگانی از فرانسه و بریتانیا نیز او را همراهی کرده‌اند.

یک منبع کرد به این خبرگزاری گفته است که «یک هیئت ارشد نظامی از ائتلاف» با مقام‌های ارشد «قوای سوریه دمکراتیک» دیدار کرده است.

این منبع کرد که نامش فاش نشده می‌گوید دیدار انجام‌شده «بر بسیاری از رخدادهای پیش‌رو در منطقه موثر خواهد بود».

روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نام او نیز فاش نشده، می‌گوید این دیدار با هدف یافتن راه‌های افزایش فشار ائتلاف علیه «داعش» صورت گرفته است.

از زمانی‌که رابرت فورد، سفیر آمریکا در دمشق، در سال ۲۰۱۲ و آغاز بحران، سوریه را ترک کرد، نخستین بار است که خبر دیداری در این سطح از سوی یک هیئت ارشد دولت ایالات متحده منتشر می‌شود.

به گزارش واشینگتن‌پست یکی از مناطقی که هیئت ائتلاف از آن دیدار کرده، شهر کوبانی‌ست. جایی‌که تصرف آن به وسیله «حکومت اسلامی» و نبرد نیروهای «ی‌پ‌گ» برای آزادی آن، زمانی در صدر خبرهای بین‌المللی قرار داشت.

واشینگتن‌پست می‌گوید روابط آمریکا و «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ) تحت تاثیر رویکرد آنکارا علیه این گروه و پیچیدگی‌های جنگ داخلی سوریه قرار گرفته است. با این همه دیدار مک‌گرک، ممکن است در عین حال برای کاستن از خشم بخشی از نیروهای مبارز کرد انجام شده باشد. صالح مسلم، رهبر حزب اتحادیه دمکراتیک، که شاخه سیاسی «ی‌پ‌گ» به شمار می‌رود، به گفت‌وگوهای صلح در ژنو دعوت نشد. به گفته دیپلمات‌های غربی آقای مسلم به ژنو رفته بود، اما پس از تهدیدهای ترکیه در ترک گفت‌وگوهای صلح سوریه، از او خواسته شد تا از شهر خارج شود.

«قوای سوریه دمکراتیک» (ق‌س‌د) ائتلافی تشکیل‌شده به طور عمده از کردها و در عین حال گروهی از نیروهای عرب مخالف بشار اسد. ائتلافی که علیه «حکومت اسلامی» مبارزه می‌کند و موفقیت‌های مهمی نیز کسب کرده است. عمده اعضای «قوای سوریه دمکراتیک» را نیروهای «ی‌پ‌گ» تشکیل می‌دهند.

XS
SM
MD
LG