لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۳۱

مالکی: بعثی ها و تبهکاران در جنبش صدر نفوذ کرده اند


آقای مالکی از رهبران جنبش صدر خواست که با عملکردی «روشن و قاطع» اطمینان دهند که آنها مسئول خشونت هایی نیستند که به نام آنها انجام می گیرد.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق روز شنبه، هفتم ژوئیه، از هواداران مقتدی صدر، روحانی تندرو شیعه انتقاد کرد و گفت که نیروهای بعثی و تبهکاران در میان هواداران وی رخنه کرده اند.


آقای مالکی از رهبران جنبش صدر خواست که با عملکردی «روشن و قاطع» اطمینان دهند که آنها مسئول خشونت هایی نیستند که به نام آنها انجام می گیرد.


نخست وزیر عراق پس از دیدار با جلال طالبانی، رییس جمهوری عراق گفت: «ما بیانیه هایی را از سوی مقامات جنبش صدر می شنویم که در آن استفاده از اسلحه محکوم شده است.»


وی افزود این امر ما را در مقابل حقیقتی قرار می دهد که باید با شهامت با آن روبرو شویم.


هواداران صدام حسین، رییس جمهوری سابق عراق، بعثی ها و تبهکارانی که به دنبال دزدی و تاراج هستند به این جنبش ملحق شده اند و از نام آن به عنوان پوششی برای فعالیت های خود استفاده می کنند.
نوری المالکی

به گفته نوری المالکی، هواداران صدام حسین، رییس جمهوری سابق عراق، بعثی ها و تبهکارانی که به دنبال دزدی و تاراج هستند به این جنبش ملحق شده اند و از نام آن به عنوان پوششی برای فعالیت های خود استفاده می کنند.


سخنان نخست وزیر عراق زمانی بیان می شود که مقامات بریتانیایی اعلام کردند نیروهای این کشور در شهر شیعه نشین بصره جمعه شب مورد حمله شورشیان قرار گرفته اند.


به گزارش آسوشیتدپرس، اگرچه نخست وزیر عراق قبلا از پشتیبانی مقتدی صدر برخوردار بود ولی اختلافات شدیدی بین نوری المالکی و مقتدی صدر موجب شد که شش وزیر وفادار به جیش المهدی، کابینه عراق را در آوریل گذشته ترک کنند.


آنها به شدت از نخست وزیر عراق به دلیل عدم ارایه جدول زمانبندی برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور انتقاد کردند.


مقامات آمریکایی شبه نظامیان جیش المهدی مقتدی صدر را متهم می کنند که با ایران در تماس هستند. این شبه نظامیان همچنین متهم هستند که در خشونت های بین فرقه ای در عراق هزاران نفر را کشته اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG