لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۱۹

«شکست دیپلماسی در مورد برنامه هسته ای ایران»


بولتون:پس از شکست چهار سال تلاش کشورهای اروپایی برای پیدا کردن راه حلی دیپلماتیک در مورد برنامه هسته ای ایران، انتخاب زیادی باقی نمانده است.

جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل روز یکشنبه 30 سپتامبر گفت که دیپلماسی در مورد برنامه هسته ای ایران با شکست مواجه شده و از واشینگتن خواست که حمله نظامی را مورد بررسی قرار دهد.


به گزارش آسوشیتدپرس، جان بولتون که در کنفرانس حزب محافظه کار بریتانیا در شهر بلک پول سخنرانی می کرد با اشاره به برنامه هسته ای ایران گفت که در زندگی همیشه باید انتخاب کرد و ما در حال نزدیک شدن به مرحله ای هستیم که باید حمله نظامی را انتخاب کنیم.


جان بولتون گفت: «زمان زیادی برای مقابله با جاه طلبی های هسته ای ایران وجود ندارد.»


وی افزود که پس از شکست چهار سال تلاش کشورهای اروپایی برای پیدا کردن راه حلی دیپلماتیک در مورد برنامه هسته ای ایران، انتخاب زیادی باقی نمانده است.جان بولتون: «زمان زیادی برای مقابله با جاه طلبی های هسته ای ایران وجود ندارد.»

وی به نمایندگان حزب محافظه کار بریتانیا گفت که اگر ما به ایران حمله کنیم، باید در کنار این حمله سعی کنیم رژیم ایران را نیز تغییر دهیم چرا که چنین کاری پیامی روشن به مردم ایرانمی فرستد که ما به آنها حمله نمی کنیم بلکه هدف مراکز هسته ای است.


«کوبيدن بر طبل خشونت نه کمک کننده است و نه مفيد»


آقای بولتون که سمت رسمی در دولت آمریکا ندارد به عنوان یکی از چهره های سر شناس نو محافظه کار این کشور به شمار می رود.


سخنان آقای بولتون در حالی بیان می شود که دریاسالار ویلیام فالون، رییس ستاد مرکزی ارتش آمريکا در خاورميانه، هفته گذشته در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت که فکر نمی کند تنش های جاری با ايران به جنگ منجر شود و در عین حال خواستار تاکید بیشتر بر گفت وگو و ديپلماسی شد.


وی افزود «کوبيدن بر طبل خشونت نه کمک کننده است و نه مفيد.»


وزيران امورخارجه کشورهای گروه ۱+۵ که شامل اعضای دايمی شورای امنيت - روسيه، چين، آمريکا، بريتانيا و فرانسه - به همراه کشور آلمان است، نیز بر لزوم مذاکرات برای حل بحران هسته ای ایران تاکید کرده اند.


کشورهای گروه ۱+۵ روز بيست و هشتم سپتامبر در بيانيه مشترکی اعلام کردند مذاکرات خود بر سر اعمال دور سوم تحريم ها عليه ايران را تا ماه نوامبر به تعويق می اندازند.


دو کشور چین و روسیه که از اعضای دایمی شورای امنی هستند با تشدید تحریم ها علیه ایران مخالفت کرده اند.


آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده که تا قادر خواهد بود که تا ماه نوامبر اعلام کند که «آيا ايران با حسن نيت با آژانس همکاری می کند يا مانند اين که برخی که می گويند، درصدد خريدن زمان است.»


کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که قصد ساختن بمب اتمی دارد. ایران همواره این اتهامات را رد کرده و هدف برنامه هسته ای خود را تولید برق اعلام کرده است.


XS
SM
MD
LG