لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۳۲

سفر دیک چینی به خاورمیانه برای پیشبرد مذاکرات صلح


آقای چينی قرار است که قرار است به مدت ده روز در منطقه بماند. (عکس: EPA)

مقامات آمريکايی اعلام کردند که ديک چينی، معاون رييس جمهوری آمريکا، روز يکشنبه، به خاورميانه سفر می کند تا روند مذاکرات صلح خاورميانه بين اسرائيل و فلسطينی ها را تقویت کند.


معاون رييس جمهوری آمريکا قرار است به مدت ده روز در منطقه بماند و از عربستان سعودی، اسرائيل، کرانه باختری، ترکيه و عمان ديدار کند.


مقامات آمريکايی همچنين می گويند که معاون رييس جمهوری این کشور نگرانی خود را در مورد افزايش بهای بی سابقه نفت با رهبران کشورهای نفت خيز در ميان می گذارد.


جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، در مورد سفر آقای چينی به خاورميانه گفته است: «وی می خواهد به مردم منطقه اطمينان دهد که هدف آمريکا برقراری صلح در خاورميانه است.»


به گزارش رويترز، ديک چينی قرار است در جریان سفر خود اسرائيل و فلسطينی ها را تشویق کند تا «نقشه راه» آمريکا، برای بر قراری صلح در خاورميانه را دنبال کنند.


ديک چينی قرار است در جریان سفر خود اسرائيل و فلسطينی ها را تشویق کند تا «نقشه راه» آمريکا، برای بر قراری صلح در خاورميانه را دنبال کنند.

طبق «نقشه راه» آمريکا، برای برقراری صلح پايدار بين اسرائيل و فلسطينی ها، تل آویو بايد احداث خانه های جديد در آبادی های يهودی نشين را متوقف کرده و مقامات فلسطينی از حمله شبه نظاميان خود به اسرائيل جلوگيری کنند.


به گفته تحلیلگران سیاسی، حمله اخير مردان مسلح در اورشليم (بيت المقدس) به يک مدرسه مذهبی و کشتن هشت دانش آموز و دانشجوی يهودی، تصميم دولت اسرائيل برای ساخت ۷۵۰ واحد مسکونی در يک شهرک يهودی نشين در کرانه باختری و حملات ارتش اسرائيل به نوار غزه، گفت و گو های صلح میان طرفين را در وضعيت بسيار نامناسبی قرار داده است.


شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، در مورد تصميم دولت اسرائيل برای ساخت واحدهای مسکونی جدید گفت: «چنين امری کمکی به پيشرفت مذاکرات صلح نمی کند.»


جرج بوش همچنين اعلام کرد که طرفين بايد به تعهدات خود در نقشه راه پايدار بمانند.


هفته گذشته نيز کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، سفری به منطقه خاورميانه داشته و از رهبران منطقه خواست تا در پيشبرد مذاکرات صلح بکوشند.


در همين حال خانم رايس، روز دوشنبه با تزیپی ليونی، وزير امور خارجه اسرائيل، در واشينگتن ديدار کرد و بار ديگر از اسرائيل و مقامات فلسطينی خواست که مذاکرات صلح را ادامه دهند.


اين احتمال نيز وجود دارد که ديک چينی به عراق و افغانستان نيز سفر کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG