لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۶

درگذشت دريس شريبی، سمبل ادبیات مراکش


صاحب نظران ادبی، دريس شريبی را نخستين نويسنده مراکشی ای می دانند که شخصيت های خاص مراکشی را در رمان های خود خلق کرده است.

«دريس شريبی»، سمبل ادبيات مراکش در سن ۸۰ سالگی درگذشت. آژانس خبری مراکش با اعلام اين خبر نوشت که شريبی، به ويژه به خاطر نوشته هايش در باره اسلام ، استعمار و وضعيت زنان در مراکش مشهور بود.


وی شامگاه يکشنبه در جنوب شرقی فرانسه ديده از جهان فروبست.


«دريس شريبی» در ۱۵ ژوئيه ۱۹۲۶ در الجديده، در نزديکی کازابلانکا، به دنيا آمد و در مدرسه قرآن تحصيل کرد. وی در سال ۱۹۴۵ برای تحصيل در زمينه شيمی به پاريس آمد و از همان زمان در فرانسه ماندگار شد.


«شريبی» پيش از آن که شروع به نوشتن رمان کند به عنوان کارگر، نگهبان شب و مهندس شيمی در فرانسه کار کرد.


در سال ۱۹۵۴ فعاليت ادبی اش را با انتشار نخستين رمان خود با نام «گذشته ساده» آغاز کرد. اين رمان ترکيبی از اتوبيوگرافی نويسنده، شرايط زنان مراکشی در جامعه ای سرشار از تابو و نقد اسلام بود.


«شريبی» از ابتدا زبان فرانسه را برای نوشتن رمان برگزيد. ۱۹ رمان ديگر از اين نويسنده منتشر شده است که اکثر آنان با مضامينی مربوط به مسائل استعمار و خاطرات نويسنده از سرزمين مادری اش همراه هستند.


صاحب نظران ادبی، دريس شريبی را نخستين نويسنده مراکشی ای می دانند که شخصيت های خاص مراکشی را در رمان های خود خلق کرده است.


از وی به عنوان «گنجينه ملی مراکش» ياد می شود.


شريبی به خاطر آثارش چندين جايزه ادبی در مراکش و خارج از اين کشور دريافت کرده است.


«تمامی افق ها»(۱۹۵۸)، «دوستی به ديدار شما خواهد آمد» (۱۹۶۷)، «تمدن، مادرم!» (۱۹۷۲)، «مادر بهار» (۱۹۸۲)، «جايی برای آفتاب» (۱۹۹۳) و... از ديگر آثار اين نويسنده هستند.


XS
SM
MD
LG