لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۵۱

«ایران به حمایت از شبه نظامیان در عراق ادامه می دهد»


مقامات نظامی آمريکايی در بغداد، روز دوشنبه، ۲۶ نوامبر، دولت ايران را متهم کردند که به حمايت از شبه نظاميان شيعه در عراق ادامه می دهد.

مقامات نظامی آمريکايی در بغداد، روز دوشنبه، ۲۶ نوامبر، دولت ايران را متهم کردند که به حمايت از شبه نظاميان شيعه در عراق ادامه می دهد.


به گزارش رويترز، دان فاريس، فرمانده نظامی نيروهای آمريکايی در شهر صدر، روز دوشنبه، اعلام کرد: «که خشونت به ميزان ۷۵ درصد در اين منطقه کاهش يافته است. ولی شبه نظاميان تندروی شيعه که از سوی ايران پشتيبانی می شوند و از اين کشور پول و اسلحه دريافت می کنند، همچنان به عمليات خود ادامه می دهند.»


دان فاريس افزود: «من در مورد عمليات اين شبه نظاميان شيعه نگرانم. آنها جداگانه از ارتش مهدی مقتدی صدر عمل می کنند. حملات آنها مرگبار و بسيار سازمان يافته است .


مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه، در ماه اوت گذشته، از نيروهای خود خواست تا عمليات نظامی را متوقف کنند.


وی افزود آتش بس اعلام شده، توسط مقتدی صدر هنوز رعايت می شود اما ديگر شبه نظاميان شيعه که وی آنها را «گروه های ويژه» می نامد، به عمليات خود ادامه می دهند.


مقامات نظامی آمریکایی، گروه هايی را که گفته می شود در ايران تعليم ديده و از سوی اين کشور حمايت می شوند، «گروه های ويژه» می نامند.


اين مقام نظامی آمريکايی افزود که اخيرا دو عراقی که توسط نيروهای آمريکايی دستگير شده اند، اعتراف کرده اند که در ايران آمورش نظامی ديده اند.


دان فاریس جزئیات بیشتری در مورد این دو عراقی نداد.


واشينگتن پيشتر نيز، دولت ايران را متهم به ارسال اسلحه و حمايت از شبه نظاميان عراقی کرده بود. ايران همواره اين اتهامات را رد کرده و هدف خود را ثبات دولت عراق دانسته است.


اخيرا برخی از مقامات آمريکايی از جمله رایان کروکر، سفیر آمریکا در بغداد، اعلام کردند که ايران در کاهش خشونت در عراق نقش داشته است.


انفجار در بازار حیوانات


ارتش آمريکا در عراق روز شنبه گذشته نیز، شبه نظاميان شيعه هوادار ايران را متهم کرد که در بمبگذاری روز جمعه در بازار فروش حيوانات بغداد، دست داشته است.


گريگوری اسميت، سخنگوی ارتش آمريکا گفت: «من نمی گويم که ايران فرمان بمبگذاری بازار فروش حيوانات را صادر کرده است، ولی اين حمله اثر انگشت شبه نظاميانی را دارد که در ايران آموزش ديده اند.»


به گفته مقامات بيمارستانی و پليس عراق بر اثر اين انفجار دستکم ۱۵ نفر کشته و ۵۶ نفر ديگر زخمی شدند.


وزارت امور خارجه ایران چنین اتهامی را رد کرد و اعلام کرد: «در حالی که طی روزهای اخير برخی مسئولان آمريکايی از نقش مثبت جمهوری اسلامی ايران در عراق سخن گفته اند، شاهديم که با وقوع چند انفجار چنين مواضعی هم ابراز می شود.»XS
SM
MD
LG