لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۱۱

خروج سه هزار و ۵۰۰ نفر از نیروهای آمریکایی از عراق


ارتش آمريکا با انتشار بيانيه ای اعلام کرد که اين سربازان تا چند هفته ديگر به آمريکا باز می گردند. (عکس: AFP)

مقام های نظامی آمريکا روز دوشنبه اعلام کردند که سه هزار و ۵۰۰ نفر از نيروهای اين کشور تا چند هفته آينده عراق را ترک می کنند.


ارتش آمريکا با انتشار بيانيه ای اعلام کرد که اين سربازان تا چند هفته ديگر به آمريکا باز می گردند.


اين سه هزار و ۵۰۰ سرباز آمريکايی در گروه نیروهای اضافی بودند که اين کشور در سال گذشته برای افزايش بر قراری امنيت و ثبات در بغداد و استان انبار به عراق فرستاد.


در اوايل سال ۲۰۰۷، دولت آمريکا تصميم گرفت که ۲۰ هزار سرباز اضافی به عراق بفرستد.


تمامی اين ۲۰ هزار سرباز قرار است تا ماه ژوئيه سال جاری عراق را ترک کنند ولی برخی از فرماندهان نظامی آمريکا می گويند که بازگشت اين سربازان به امريکا برای مدتی متوقف شود تا وضعيت امنيتی عراق مورد ارزيابی قرار بگيرد.


تمامی اين ۲۰ هزار سرباز قرار است تا ماه ژوئيه سال جاری عراق را ترک کنند ولی برخی از فرماندهان نظامی آمريکا می گويند که بازگشت اين سربازان به امريکا برای مدتی متوقف شود تا وضعيت امنيتی عراق مورد ارزيابی قرار بگيرد.

به گزارش آسوشيتدپرس، پاره ای تحلیل گران حضور نيروی اضافی آمريکا در عراق را از جمله عواملی می دانند که موجب کاهش خشونت در اين کشور در ۱۰ ماه گذشته شده است.


جنگ عراق از موضوعات اساسی انتخابات رياست جمهوری آمريکا است، در حالی که باراک اوباما و هيلاری کلينتون نامزدهای انتخابات رياست جمهوری حزب دمکرات اعلام کرده اند که قصد خارج کردن نيروها از عراق را دارند، جان مک کين کانديدای جمهوريخواه در مورد عواقب ناشی از خروج سريع اين نيروها از عراق هشدار داده است.


بسیاری از اعضای کنگره آمریکا می گویند که دولت عراق از حضور نیروهای اضافی آمریکا برای پیشرفت وضعیت سیاسی در این کشور استفاده نکرده است.


در همين حال ارتش آمريکا روز سه شنبه اعلام کرد که نيروهای آمريکا و عراقی در چند عمليات جداگانه نه شبه نظامی شيعه را در بغداد کشته و به يک مخفيگاه سلاح دست يافته است.


مقامات آمريکايی همچنين می گويند که «گروه های ويژه تبهکار»، روز يکشنبه، به نيروهای عراقی حمله کردند ولی سربازان عراقی با پشتيبانی نيروهای آمريکايی سه نفر از اين شبه نظاميان را کشته اند.


ارتش آمريکا واژه «گروه های ويژه» را در مورد شبه نظايمان عراقی به کار می برد که از سوی ايران حمايت می شوند.


آمريکا بارها ايران را متهم به حمايت از شبه نظاميان شيعه کرده ولی تهران همواره اين اتهامات را بی اساس می خواند.


شبه نظاميان در حمله ای به يک ايستگاه بازرسی ارتش عراق، در استان ديالا در شمال شرقی عراق ۱۰ سرباز عراقی را کشته و ۱۳ نفر ديگر را زخمی کرده اند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG