لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۴۳

هویت یکی از مظنونان حوادث بریتانیا فاش شد


پلیس بریتانیا هفت نفر مظنون را در ارتباط با حمله انتحاری در گلاسکو و خودروهای بمب گذاری شده در لندن دستگیر کرده است.

پلیس بریتانیا هفت مظنون را در ارتباط با حمله انتحاری در گلاسکو و خودروهای بمب گذاری شده در لندن دستگیر کرده و در جستجوی شخص دیگری از اعضای یک سلول تروریستی مرتبط با القاعده است.


مقامات امنیتی بریتانیا یه سی ان ان گفته اند که احتمالا دو نفری که قصد انجام عملیات انتحاری روز شنبه در فرودگاه گلاسکو داشتند همان کسانی هستند که می خواستند دو خودرو را در لندن منفجر کنند.


یکی از مظنونان عملیات تروریستی گلاسکو که دچار سوختگی شدید شده، پزشک است و در دهی در سه کیلومتری فرودگاه گلاسکو زندگی می کرده است.


اگر چه پلیس اطلاعاتی درباره هویت دستگیر شدگان منتشر نکرده ولی مطبوعات و تلویزیون بریتانیا هویت یکی از دستگیر شدگان را فاش کرده است.


نام یکی از مظنونین محمد آشا است و پزشکی اردنی تبار است که دو سال پیش به همراه خانواده خود به انگلستان مهاجرت کرده است.

نام یکی از مظنونان محمد آشا است. او پزشکی اردنی تبار است که دو سال پیش به همراه خانواده خود به انگلستان مهاجرت کرده است. برادر وی در اردن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که چنین خبری را نمی تواند باور کند و برادر وی هرگز مسلمانی افراطی نبوده است.


به نوشته روزنامه گاردین چاپ لندن، مقامات ضد تروریستی بریتانیا معتقدند «سلول تروریستی» که قصد کشتار دستجمعی در لندن و گلاسکو را داشته، حداقل دارای هشت عضو است.


این مقامات افزودند که رهبر این عملیات تروریستی فراری است و هنوز دستگیر نشده است.


دو نفر از پنج مظنون دستگیر شده پزشک هستند و به نظر می رسد هیچیک از مظنونان، تابعیت بریتانیایی ندارند. یکی از بازداشت شدگان زنی ۲۷ ساله است.


«هشدار آمریکا به بریتانیا»


وزیر کشور بریتانیا:که وی درباره این که امریکا به بریتانیا در مورد حمله به فرودگاه گلاسکو هشدار داده بود یا نه، مطمئن نیست.

به نوشته روزنامه انگلیسی ساندی تایمز، مقامات بریتانیایی این شایعه را که دو هفته پیش آمریکا به بریتانیا درباره نقشه ای برای حمله به فرودگاه گلاسکو هشدار داده بود، رد کردند.


جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا گفت که «وی مطمئن نیست که آمریکا به بریتانیا در مورد حمله به فرودگاه گلاسکو هشدار داده بود.»


وی افزود که در کاری که انجام می دهد قصد ندارد در باره مسایلی که در مورد آنها اطمینان ندارد، اظهار نظر کند.


براون: بريتانيا درگير مبارزه با وابسته های القاعده است


گوردون براون، نخست وزير جديد بريتانيا در رابطه با تحولات اخیر گفت که کشورش درگير مبارزه با کسانی است که با گروه القاعده همکاری دارند.


گوردون براون: ما همه قدرت خود را بکار خواهيم گرفت تا از زندگی مردم حفاظت کنيم. ما تسليم نخواهيم شد و ترس بر ما غلبه نخواهد کرد.

آقای براون که خطاب به مردم بريتانيا و در يک گفت وگوی تلويزيونی سخن می گفت اظهار داشت: بريتانيايی ها بايد درک کنند که تهديد تروريستی عليه کشور، «طولانی مدت و پايدار» خواهد بود.
وی افزود: «واضح است که ما در حال مبارزه با افرادی هستيم که با القاعده مرتبط هستند.»


نخست وزير بريتانيا اظهار داشت: «ما همه قدرت خود را بکار خواهيم گرفت تا از زندگی مردم حفاظت کنيم. ما تسليم نخواهيم شد و ترس بر ما غلبه نخواهد کرد. به هيچ کسی هم اجازه نمی دهيم تا روش بريتانيايی زندگی ما را از بين ببرد.»


ارتباط انفجار فرودگاه گلاسکو با حوادث لندن


پليس بريتانيا معتقد است که انفجار در فرودگاه گلاسگو ارتباط مستقيمی با حادثه روز جمعه لندن دارد که در جريان آن نيروهای امنيتی دو خودروی بمبگذاری شده را در اين شهر کشف و خنثی کردند.


ويلی رای، افسر ارشد پليس به خبرنگاران گفت «به نظر ما حادثه گلاسکو ارتباط مستقيمی با حوادث رخ داده در بريتانيا دارد.»


وی افزود: «شباهت های روشنی ميان اين دو واقعه وجود دارد و از نظر ما اين حادثه يک اقدام تروريستی است.»


به گفته وی، «مردی که به شدت سوخته بود يک وسيله مشکوک با خود حمل می کرد که به دنبال کشف آن بيمارستان محل بستری وی به سرعت تخليه شد.»


اين حمله ۳۶ ساعت پس از وقايع لندن و کشف خودروهای بمبگذاری شده در اين شهر رخ داد. هنوز هيچ گروه يا شخصی مسئوليت اين حملات را به عهده نگرفته است ولی پليس احتمال می دهد که مجموعه اين اقدامات، کار گروه القاعده باشد.


همزمان ايالات متحده اعلام کرد که سطح تدابير امنيتی را در فرودگاه های اين کشور افزايش خواهد يافت، اگرچه سطح تهديد تروريستی در حالت عادی باقی خواهد ماند.


دولت استراليا نيز روز يکشنبه به شهروندان اين کشور که قصد سفر به بريتانيا را دارند، هشدار داد. وزارت امور خارجه اين کشور اعلام کرد کسانی که قصد سفر به بريتانيا را دارند بايد به شدت مراقب باشند.


XS
SM
MD
LG