لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۳۲

نشست ۱+۵ در باره گام های تازه در برنامه اتمی ایران


آقای مک کورمک می گوید که مذاکرات گروه ۱+۵ اجتناب ناپذیر است.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، روز دوشنبه اعلام کرد: پنج عضو دائمی شورای امنيت همراه با آلمان، در ماه آوريل گام های تازه عليه برنامه هسته ای ايران را مورد بررسی قرار می دهند.


مقامات آمريکايی اعلام کردند که اين نشست اواسط ماه آوريل و احتمالا در شانگهای چين انجام خواهد شد ولی هنوز روزی برای آن تعيين نشده است.


دان فرايد، معاون وزارت امور خارجه در امور سياسی، که سومين ديپلمات ارشد ايالات متحده محسوب می شود، در اين نشست نماينده کشورش خواهد بود.


به گفته آقای مک کورمک، ادامه غنی سازی اورانيوم توسط ايران و سرپيچی جمهوری اسلامی از قطعنامه های شورای امنيت، ادامه مذاکرات گروه ۱+۵ را اجتناب ناپذير کرده است.


وی افزود: «در نشست آتی گروه ۱+۵ هم تنبيهات بيشتر و هم امتيازات بيشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»


در ژوئن ۲۰۰۶ گروه ۵+۱ مشوق های اقتصادی به ايران پيشنهاد داده و از اين کشور خواستند تا غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.


همکاری با ايران برای توسعه برنامه هسته ای صلح آميز و تجارت بيشتر در زمينه های انرژی، کشاورزی و تکنولوژی، از جمله مشوق های پيشنهاد ۵+۱ به تهران بود. ايران تاکنون اين پيشنهاد را رد کرده و به غنی سازی ادامه داده است.


  • «در نشست آتی گروه ۱+۵ هم تنبيه های بيشتر و هم امتيازات بيشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»
سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا

يکی از ديپلمات های آمريکايی که نخواست هويتش فاش شود در اين مورد به رويترز گفت:« ما فکر می کنيم که پيشنهاد اول ژوئن ۲۰۰۶ منطقی و سخاوتمندانه بود اما کشورهای ديگر نظرات مختلفی در اين مورد دارند و ما به آنها گوش می دهيم چرا که ديپلماسی چند جانبه را دنبال می کنيم.»


وی افزود:« برخی از کشورها معتقدند که پيشنهاد بهتری بايد به ايران داد ولی خود ايرانی ها دو سال پس از سال ۲۰۰۶ وقت داشتند تا درخواست های خود را مطرح کنند ولی نکردند.»


يک ديپلمات ديگر غربی گفته است:« هدف اصلی مذاکرات آوريل اين است که چگونه می توانيم مشوق ها را برای ايران جذاب تر کنيم ولی آخرين دستاوردهای هسته ای ايران می تواند اين مذاکرات را تحت تاثير قرار دهد.»


ايران اعلام کرده است در مورد برنامه هسته ای اش تنها با آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت و گو می کند.


جشن هسته ای در ایران


خبر برگزاری این نشست در حالی اعلام می شود که قرار است روز سه شنبه در ایران که «روز ملی فن آوری هسته ای» نامگذاری شده، جشن گرفته شود.


قرار است محمود احمدی نژاد رييس جمهوری اسلامی در این روز از تاسيسات هسته ای نطنز ديدار کند.


همچنين قرار است در سالن همايش های بين المللی صدا و سيما با حضور مقامات جمهوری اسلامی جشن هسته ای برگزار شود.


آمریکا و غرب ایران را متهم می کنند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد ولی تهران همواره این اتهامات را رد کرده و هدف برنامه هسته ای خود را صلح آمیز دانسته است.


شورای امنیت نیز تاکنون سه قطعنامه تحریمی علیه ایران صادر کرده است و از تهران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند. تهران تاکنون از این درخواست ها سر پیچی کرده است.


XS
SM
MD
LG