لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۳۸

«آمريکا در برابر ايران متعهد به ديپلماسی است»


رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا عکس از AFP

يک مقام آمريکايی می گويد: رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، در ديدار با رهبران عمان اطمينان داده است که واشينگتن برای اختلافات خود با ايران به راه حل های ديپلماتيک متعهد است.


دولتمردان کشورهای حاشيه خليج فارس نگران آن هستند که رويارويی آمريکا و ايران به درگيری نظامی منجر شود.


يک مقام وزارت دفاع آمريکا به هنگام بازگشت از عمان به خبرنگاران گفت: آقای گيتس به سلطان قابوس بن سلطان گفته است «در حالی که همه گزينه در برابر ايران بر روی ميز قرار دارد، اما آمریکا به رويکرد ديپلماتيک برای حل مناقشه متعهد است».


این مقام وزارت دفاع آمریکا همچنین تاکید کرده است که دو کشور «درباره تاثیر تحریم» علیه ایران اختلاف نظر دارند.به گزارش خبرگزاری فرانسه، رابرت گيتس روز جمعه به خبرنگارانی که در اين سفر او را همراهی می کردند، گفته بود: «آنها [عمانی ها] تاکنون حمايت بسياری از ايالات متحده نشان داده اند. سلطان [قابوس] يک دوست خوب برای ما است.»


بعد از اينکه رابرت گيتس به سمت وزارت دفاع آمريکا منصوب شد و در دسامبر سال ۲۰۰۶ ميلادی به خاورميانه سفر کرد، از معدود کشورهايی که در فهرست بازديدهای او قرار نداشت، عمان بود.


اين در حالی بود که حکومت عمان، پيش از اين و در شرايط بحرانی به آمريکا اجازه داده بود تا از بنادر و پايگاه های هوايی اين کشور استفاده کند.


وزير دفاع آمريکا پیش از سفر به عمان گفته بود که در سفرش به این کشور، به دنبال اين است تا نظر و موضع سلطان قابوس را به طور مشخص درباره ايران، بشنود.


يک مقام وزارت دفاع آمريکا که نامش فاش نشده، در همین زمینه گفته بود: «آنها از کشورهای شبه جزيره [عربستان] هستند که در حاشيه تنگه هرمز قرار دارند. شما نمی توانيد وارد خليج [فارس] بشويد، بدون اينکه از قلمروی عمان عبور کنيد.»


به گفته وی، کارشناسان وزارت دفاع آمريکا درحال حاضر به دنبال اين هستند تا بيشتر درباره روابط سلطان قابوس با جمهوری اسلامی ايران بدانند.


عمان در جريان دو درگيری نظامی آمريکا در منطقه، به ارتش آمريکا ياری رسانده است.


برای نخستين بار در سال ۱۹۹۱ ميلادی و همزمان با جنگ خليج فارس، عمان به ارتش آمريکا اجازه داد تا برای بيرون راندن ارتش عراق از کشور کويت، از خاک عمان برای رساندن ادوات مورد نياز جنگ استفاده کند.


اين کشور در سال ۲۰۰۱ ميلادی و در پی حمله آمريکا به افغانستان برای سرنگون ساختن طالبان نيز بار ديگر در شرايطی مشابه با ارتش آمريکا همکاری کرد.


به گفته مقام های وزارت دفاع آمريکا، در حال حاضر حضور ارتش آمريکا در عمان بسيار اندک است. بر اساس اين گزارش هم اکنون بخشی از ادوات نظامی آمريکايی ها در عمان انبار شده اند و جنگنده های ناوهای هواپيمابر آمريکايی گاهی در پايگاه هایی در عمان، فرود می آيند.


به گفته مقام های آمريکايی، همکاری های نظامی دو کشور در حال حاضر بر اساس توافق های موقتی است و همواره نياز به مجوزهايی از عمانی ها وجود دارد.


عمان، کشوری است که با امارات متحده عربی، عربستان سعودی و يمن هم مرز است و اکثريت جمعيت آن را مسلمانان «اباضی» تشکيل می دهند. مذهب اسلامی اکثريت عمانی ها – اباضی - از دو مذهب شيعه و سنی مستقل است.


XS
SM
MD
LG