لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۱۲

مذاکرات محرمانه میان نمایندگان عباس و حماس در سوریه


مقامات بلندپايه حماس در سوريه انجام مذاکراتی محرمانه ميان نمايندگان اعزامی محمود عباس به دمشق را با رهبر شاخه حماس در خارج از سرزمين های فلسطينی ، خالد مشعل، تاييد کردند.
مقامات بلندپايه حماس در سوريه انجام مذاکراتی محرمانه ميان نمايندگان اعزامی محمود عباس به دمشق را با رهبر شاخه حماس در خارج از سرزمين های فلسطينی ، خالد مشعل، تاييد کردند.

اين مقامات می گويند که در پايان اين مذاکرات که با هدف خاتمه برادرکشی خونين ماه های اخير و حل بن بست، در صحنه سياست داخلی فلسطينی ها انجام شده، احتمال می رود که آقای عباس نيز خود راهی دمشق شود و با آقای مشعل ديدار کند.

موسی ابومرزوق، معاون مشعل، می گويد که آقای عباس در طول همين هفته وارد دمشق شود. شماری از دستياران آقای عباس نيز برنامه سفر احتمالی او را به سوريه تاييد کرده و می گويند که وی از آمادگی اصولی برای چنين ديداری برخوردار است.

روز گذشته، آنچه را که «ناخرسندی شديد ملک عبدالله دوم از عدم استقبال فلسطينی ها از تلاش های ميانجی گرانه اردن» توصيف شد، در ديدار کوتاه محمود عباس از اردن به وی منتقل شد.

اردن در هفته های اخير برای انجام ملاقات هايی ميان آقای عباس با اسماعيل هنيه، تلاش هايی به عمل آورد که ناکام ماند و طرفين حاضر به ديدار با يکديگر نشدند.

طبق گزارش ها، نمايندگانی که آقای عباس محرمانه در دو هفته اخير به دمشق فرستاد تا با خالد مشعل و موسی ابومرزوق ديدار کنند، زياد ابوعمر، نماينده پارلمان فلسطينی از جنبش فتح، و محمد رشيد، يکی از مشاوران پيشين ياسر عرفات، هستند.

براساس گزارش ها، مروان برغوثی، سازمان نظامی جوانان جنبش فتح و مشهورترين زندانی فلسطينی در زندان اسراييل، برای آشتی فتح و حماس تلاش می کند و برادر او مصطفی برغوثی، که از بلندپايگان حماس است، در چارچوب اين کوشش های آشتی جويانه، به نمايندگی از سوی او به دمشق رفته و با خالد مشعل ديدار کرده است.

آقای مروان برغوثی، تهيه کننده اصلی سندی به نام «ميثاق ملی فلسطينی ها» است که سال گذشته منتشر شد و شناسايی موجوديت اسراييل را يک امر واقع گرايانه ناميد.

خالد مشعل نيزهفته گذشته در مصاحبه با خبرگزاری رويترز، برای نخستين بار گفت: «وجود اسراييل يک واقعيت انکار ناپذير است.»

در عين حال اسماعيل هنيه، نخست وزير حماس، در يک سخنرانی ، اسراييل و آمريکا را به «دميدن در شعله نبرد قدرت فلسطينی ها» متهم کرد.

آقای هنيه در سخنرانی در غزه گفت: «مباد که اختلاف سلايق به برادرکشی منجر شود.»

در اين ميان، اعتصاب ۸۰ هزار نفر از کارگران و کارکنان نهادهای مختلف حکومت فلسطينی، که چهار ماه طول کشيده بود، شب گذشته با امضای توافقی از سوی اتحاديه کارگری به پايان رسيد.

بر اساس اين قرارداد، کارگران و کارمندان فلسطينی، يکشنبه، نخستين قسط از حقوق و مزايای معوقه خود را دريافت می کنند و بقيه اقساط را در شش ماه آينده خواهند گرفت.

سازمان حماس برای پرداخت حقوق کارگران و کارمندان فلسطينی از چندين کشور از جمله ايران کمک های مالی کلان دريافت کرده بود. اسراييل نيز ماه گذشته يکصد ميليون دلار ازپول های مسدود شده فلسطينی ها را به محمودعباس برگرداند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG