لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۱۱

«احتمال حمله به ایران کم است»


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی، در مصاحبه ای با «ای بی سی» ایران را هوادار امنیت در عراق دانست و خواهان نیروهای آمریکایی از این کشور شد.

دایان سایر، خبرنگار شبکه تلویزیونی «ای بی سی» در مصاحبه ای اختصاصی با محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران، از او در باره اتهام هایی که آمریکا به ایران می زند از جمله فرستادن بمب به عراق و کمک به شبه نظامیان عراق پرسید.


آقای احمدی نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا ایران اسلحه به عراق می فرستد، پاسخ مشخصی نداد و گفت که ایران خواهان امنیت در عراق است و معتقد است همه جنگ ها در دنیا را می توان با گفت و گو حل کرد. آقای احمدی نژاد، ایران و عراق را دوستان تاریخی نامید.


محمود احمدی نژاد افزود در مورد عراق موضعگیری کاملا مشخص است: «ما خواهان صلح هستیم ما خواهان امنیت هستیم و ناراحت می شویم وقتی مردم کشته می شوند.»


او گفت که صلح در عراق زمانی برقرار می شود که نیروهای آمریکایی و خارجی این کشور را ترک کنند. وی در مورد مدارک ارایه شده در باره فرستادن بمب های ساخت ایران به عراق گفت این اتهام ها باید در دادگاه ثابت شود و تنها با نشان دادن کاغذ نمی توان آن را مدرک نامید.


محمود احمدی نژاد افزود موضع دولت و سپاه پاسداران که همان موضع دولت است، در مورد عراق بسیار روشن است. ما خواهان خروج نیروهای آمریکایی و خارجی از عراق و تقویت دولت عراق هستیم.


او گفت ولی آمریکا سیاست دیگری را دنبال می کند و می خواهد با مقصر دانستن دیگران ضعف های خود را بپوشاند.


رییس جمهوری ایران اتهامات آمریکا در مورد پنج ایرانی دستگیر شده در اربیل را «رفتاری بچه گانه» از سوی آمریکا دانست و گفت با این کارها مساله عراق حل نمی شود و راه حل جای دیگری است.


زمانی که خبرنگار« ای بی سی» از آقای احمدی نژاد پرسید که آیا ایران شبه نظامیان شیعه را تعلیم می دهد، او گفت منظورتان از شبه نظامی چیست و سپس از خبرنگار ای بی سی پرسید آیا کسانی که شیعیان را می کشند از آمریکایی ها تعلیم می بینند؟ احمدی نژاد افزود: «جنگ عراق در کنترل ما نیست ولی در دست آمریکایی ها است.»


محمود احمدی نژاد گفت که هراسی از حمله آمریکا ندارد چون احتمال آن بسیار کم است و افراد عاقلی در آمریکا هستند که از این اعمال غیر قانونی جلوگیری کنند. وی افزود ملت ما به روشنی مشخص کرده که مهاجمان را بشدت تنبیه خواهد کرد.


XS
SM
MD
LG