لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۳۶

سفر غیرمنتظره وزیر دفاع آمریکا به عراق


رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، روز چهارشنبه، پنجم دسامبر، به صورت غير منتظره وارد عراق شد تا رهبران اين کشور را تشويق به «آشتی ملی» کند.

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، روز چهارشنبه، پنجم دسامبر، به صورت غير منتظره وارد عراق شد تا رهبران اين کشور را تشويق به «آشتی ملی» کند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفر رابرت گيتس به بغداد، ده روز پس از توافق نوری المالکی، نخست وزير عراق و جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، در مورد حضور نظامی سربازان آمريکايی در خاک عراق، پس از سال ۲۰۰۸، صورت می گيرد.


رابرت گيتس پس از مذاکرات دو روزه در افغانستان از کابل به موصل، مهمترين شهر شمالی عراق پرواز کرد. فرودگاه اين شهر از روز يکشنبه گذشته، پس از ۱۴ سال فعاليت خود را آغاز کرده است.


جف مورل، مسئول مطبوعاتی وزارت دفاع آمريکا - پنتاگون - گفت: «وزير دفاع آمريکا به اينجا [عراق] آمده تا از نزديک پيشرفتی را که در اين کشور در سه ماهه اخير رخ داده مشاهده کند.»


خشونت در ماه های گذشته در عراق کاهش يافته و دولت آمريکا از رهبران عراقی، فرقه ها و جناح های مختلف خواسته است که از اين فرصت استفاده کرده و مقدمات یک «آشتی ملی» را فراهم کنند.قانون ديگری که آمريکا خواهان تصويب آن است، «مقابله با بعثی زدايی» است. در صورت تصويب شدن اين قانون مقامات رده ميانه حزب بعث که در جنايات رژيم سابق عراق نقشی نداشته اند، می توانند به کارهای دولتی بازگردند.

جف مورل افزود که رابرت گيتس قرار است با نوری المالکی نخست وزير و جلال طالبانی، رييس جمهوری عراق، ديدار و گفت و گو می کند.


آقای گيتس رهبران عراقی را تشويق خواهد کرد تا قوانينی را که به گفته مقامات آمريکايی به «آشتی ملی» کشور کمک می کند، به تصويب برسانند.


يکی از این قوانين در مورد تقسيم برابر در آمد نفت و گاز بين ۱۸ استان عراقی است. استان هايی که اکثريت جمعيت آنها را عرب های سنی تشکيل می دهند نگرانند که شيعيان و کردها تمامی درآمد نفت و گاز را از آن خود کنند.


قانون ديگری که آمريکا خواهان تصويب آن است، «مقابله با بعثی زدايی» است. در صورت تصويب شدن اين قانون مقامات رده ميانه حزب بعث که در جنايات رژيم سابق عراق نقشی نداشته اند، می توانند به کارهای دولتی بازگردند.


آقای گيتس همچنين با مقامات عراقی در مورد ۲۶ هزار زندانی عراقی که در زندان های تحت کنترل ارتش امريکا در عراق بازداشت هستند گفت و گو می کند.


XS
SM
MD
LG