لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۵۶

نوری المالکی خواستار تسریع عملیات بغداد شد


نوری المالکی گفت:«استراحت ممنوع»، بايد شعار نظاميان ما باشد.

نوری المالکی، نخست وزير عراق، روز سه شنبه، ششم فوريه در ملاقاتی با فرماندهان نظامی اين کشور خواستار تسريع شروع عمليات برای ايجاد امنيت در بغداد شد.


وی گفت شورشيان از اين فرصت استفاده کرده، افراد بيشتری را می کشند. وی به عراقی ها اطمينان خاطر داد که نيروهای امنيتی عراق از عهده مسئوليت های خود بر می آيند.


آقای المالکی گفت که اين عمليات مار ا متحد خواهد ساخت و بزودی وارد عمل می شويم. وی همچنين ابراز اميدواری کرد که مقدمات برای آغاز عمليات به سرعت آماده شود.


نخست وزیر عراق گفت: به عقب انداختن اين عمليات موجب شده که شورشيان حملات خود را بيشتر کنند. نخست وزير عراق افزود «استراحت ممنوع»، بايد شعار نظاميان ما باشد .


به گزارش آسوشيتدپرس، اخيرا افزايش روزافزون کنترل خودروها و گشت های پياده، عمليات «پاکسازی» منطقه به منطقه در شهر بغداد شش ميليون نفری را از شورشيان نزدیک کرده است.


مدتها پيش نوری المالکی و مقامات آمريکايی اعلام کردند که برخورد قاطعی با شورشيان سنی و شيعه در بغداد خواهد شد. برخی نوری المالکی را که پيشتر از حمايت جناح مقتدی صدر روحانی تندرو شيعه برخوردار بوده متهم کردند که فقط سنی ها را مورد هدف قرار می دهد.


چند هفته پیش نخست وزير عراق از گروه های شبه نظامی شيعه خواست تا سلاح های خود را بر زمين بگذارند و در غیر این صورت آماده برخورد نظامی باشند. دولت نوری المالکی از اعزام نیروهای بیشتر آمریکایی به عراق استقبال کردند.


جورج بوش، عليرغم مخالفت بسياری از نمايندگان کنگره آمريکا تصميم به اعزام ۲۱هزار و ۵۰۰ نيروی جديد به بغداد و استان انبار برای ايجاد امنيت و ثبات گرفته است.


رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، در سنای اين کشور گفت فرستادن نيروهای اضافی به عراق شانس آخر ما برای موفقيت نيست.


وی افزود که من بايد شخص بی مسئوليتی باشم که به تمام آلترناتيوها فکر نکنم.


آقای گيتس ، در مورد عمليات برای ايجاد امنيت در بغداد گفت اين عمليات که قرار بود دوشنبه آغاز شود چند روزی عقب افتاده است.
خشونت در ۲۴ ساعته گذشته همچنان در عراق ادامه داشته است. ارتش آمريکا اعلام کرد که ديروز دو سرباز اين کشور در بغداد و استان انبار کشته شدند. حداقل ۵۰ عراقی نيز ديروز در دو بمبگذاری جان باختند.


XS
SM
MD
LG