لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۵۶

آمار کشته شدگان عراقی در ماه ژانویه افزایش یافت


يک هزار و ۹۷۱ نفر از شهروندان عراقی در ماه ژانويه و در جريان اعمال تروريستی جان خود را از دست داه اند.

گزارش تازه وزارت کشور عراق نشان می دهد که تعداد شهروندان کشته شده اين کشور در نتيجه خشونت های سياسی به رقم بالايی در ماه ژانويه رسيده است.


براساس اين آمارها، که تنها بخشی از تعداد کشته شدگان را در بر می گيرد، يک هزار و ۹۷۱ نفر از شهروندان عراقی در ماه ژانويه و در جريان اعمال تروريستی جان خود را از دست داه اند. اين در حالی است که تعداد کشته شدگان ماه دسامبر يک هزار و ۹۳۰ نفر بود .


ارقام اعلامی از سوی وزارت کشور عراق مجموعه ای است که از آمار وزارتخانه های مختلف گردآوری شده و با آمار منابع ديگر مطابقت دارد.


سازمان ملل متحد با گردآوری گزارش های وزارت بهداشت و غسالخانه بغداد اعلام کرده بود که تعداد کشته شدگان عراقی در ماه دسامبر دو هزار و ۹۱۴ نفر بود که نسبت به ماه نوامبر ۲۰۰۶ با سه هزار و ۴۶۲ کشته نشان دهده کاهش ۱۵ درصدی است.


تمام آمارهای ارائه شده در عراق جنجال برانگيز بوده و مقامات عراقی شمارش های سازمان ملل از تعداد کشته شدگان را اغراق آميز توصيف کرده اند. ايالات متحده هيچ آماری در اين زمينه ارائه نکرده است.


دولت عراق که آشکارا در کنترل خشونت های فزاينده ناتوان نشان داده است از انتشار ارقام تلفات و کشتار روزانه در عراق خود داری می کند.


گزارش اخیر وزارت کشور عراق نیز تنها به کشته شدگان ناشی از اعمال تروريستی اشاره می کند بدون اينکه آمار روزانه اجساد پيدا شده در بغداد را در بر گيرد. بسياری از اين افراد قربانی تنش های قومی و فرقه ای می شوند.


ارقام ماه ژانويه همچنين از اين حکايت دارد که حدود ۵۹۰ شورشی نيز در درگيری ها يا عمليات انتحاری کشته شده اند که بيشترين رقم را ظرف يک سال نشان می دهد. اين رقم ۲۶۹ شورشی را نیز شامل می شود که هفته پيش و در جريان درگيری با نيروهای امنيتی عراق در اطراف نجف کشته شدند.


در ماه دسامبر سال گذشته سازمان ملل متحد اعلام کرد که طی سال ۲۰۰۶ ميلادی، دست کم ۳۴ هزار و ۴۵۲ عراقی کشته شده اند، که بيانگر آن است، طی سال گذشته ميلادی، به طور متوسط، هر روز ۹۴ عراقی به دليل حملات و خشونت های جاری، جان خود را از دست داده اند.


همچنين بنا به اين گزارش، طی این سال ۳۶ هزار و ۶۸۵ نفر نيز مجروح شده اند.


سازمان ملل در گزارش خود گفته بود که «وضعيت به شکل منحصر به فردی در بغداد، سخت تر است؛ جايی که روزانه اجساد شناسايی نشده و تلفات بسياری ثبت می شودکه آثار شکنجه نيز بر آنها ديده می شود.»


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG