لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۰۶

تاکید المالکی بر مقابله با خشونت ها در عراق


آقای المالکی می گوید: دولت وی مصم است تا به این جنایات پایان دهد.

نخست وزیر عراق، در واکنش به انفجار روز شنبه در بغداد که به کشته شدن ۱۳۵ نفر منجر شد گفت که دولت وی مصم است تا به این جنایات پایان دهد.


نوری المالکی افزود: ما مصمم هستیم تا ریشه مرتکبین این جنایات را بخشکانیم و اساس چنین حوادث ، منابع و حامیان آنها را از ریشه برکنیم.


وی ، شبه نظامیان سنی و طرفداران صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق که اواخر سال گذشته میلادی اعدام شد را متهم کرد که در این انفجار دست داشته اند.


آقای المالکی در ماه ژانویه اعلام کرد که اقدامات سختگیرانه ای را برای مقابله با شورشیان به مرحله اجرا در می آورد اما وی هنوز در این زمینه اقدامی نکرده است.


کاخ سفید آمریکا نیز این انفجار را یک حمله وحشیانه دانست و بار دیگر بر تعهد خود مبنی بر اعزام نیروهای آمریکایی برای حمایت از دولت منتخب مردم عراق تاکید کرد.


در انفجار روز شنبه که دربازاری درمرکز بغداد رخ داد دست کم ۱۳۵ نفر کشته و ۲۲۶ نفر زخمی شدند.


اين انفجار که پر تلفات ترين حمله انتحاری سال جاری ميلادی تاکنون است در محله الصدريه رخ داد. بمب در کاميونی جاسازی شده بود.


یک مقام وزارت کشور عراق اعلام کرد که تخمین زده می شود در این کامیون نزدیک به یک تن مواد منفجره کار گذاشته شده بود.


روز پنجشنبه نيزدر انفجار در مرکزخريد شهر«حله» مرکز استان بابل که شهری شيعه نشين است، بيش از ۷۳ نفر کشته و ۱۶۳ نفر زخمی شدند.


به نطر می رسد که اين حمله در راستای ديگرحملات به مناطق پر جمعيت شيعه نشين باشد. روز ۲۲ ژانويه نيز در انفجاری در بغداد ۸۸ نفر کشته و ۱۶۰ نفر زخمی شدند.


آمريکا در نظر دارد که در راستای استراتژی جديد خود برای کاهش خشونت ها درعراق بيش از ۸۸ هزار نيروی نظامی را در بغداد مستقر کند. طبق گزارش سازمان ملل متحد درسال گذشته بيش از ۳۴ هزار نفر در خشونت های فرقه ای در عراق کشته شدند.


منع رفت وآمد در کرکوک


به دنبال انفجار چند بمب در نقاط مختلف شهر کرکوک در شمال عراق که چهار کشته و دست کم سی و هفت نفر زخمی به جای گذاشت وهمچنين درگيری ماموران امنيتی عراق با شورشيان در موصل، در اين دو شهر مقررات منع رفت وامد اعلام شد.


يکی از بمب ها درکرکوک در مقابل دفتر حزب دمکرات کردستان عراق و ديگری در مقابل دفتر اتحاديه ميهنی منفجر شد.


در همين حال آيت الله سيستانی ، در بيانيه ای از مردم عراق خواست آرامش را حفظ کنند.


آيت الله سيستانی در اين بيانيه ضمن اشاره به اين که عراق روزهای بسيار دشواری را سپری می کند و با چالش های بسياری روبه روست ، گفته است که همه بايد ضرورت وحدت را درک کنند و از دامن زدن به تنش های فرقه ای بپرهيزند.


XS
SM
MD
LG